Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: "Wiedomosti": akcja w Libii spóźniona

0
Podziel się

Dziennik "Wiedomosti" ocenia we wtorek, że atak Francji, W.Brytanii i ich
sojuszników na regularną armię i obiekty obrony przeciwlotniczej w Libii jest spóźniony. Według
gazety, międzynarodowa koalicja i libijscy powstańcy znaleźli się w trudnej sytuacji.

bEhYgslN

Dziennik "Wiedomosti" ocenia we wtorek, że atak Francji, W.Brytanii i ich sojuszników na regularną armię i obiekty obrony przeciwlotniczej w Libii jest spóźniony. Według gazety, międzynarodowa koalicja i libijscy powstańcy znaleźli się w trudnej sytuacji.

"Wiedomosti" zauważają, że "naziemna operacja na libijskim terytorium jest sprzeczna z oficjalnymi deklaracjami koalicji", jednak "same uderzenia z powietrza mogą jedynie ochronić niewielki rejon, zajęty przez powstańców, przed atakami sił (Muammara) Kadafiego".

"Wspierana z zewnątrz krucha równowaga między +dwiema Libiami+ długo się raczej nie utrzyma i będzie wymagała od Europejczyków oraz USA bardziej stanowczych decyzji" - wskazuje dziennik. "Co więcej - decyzji, które powinny uwzględniać ogólną sytuację na Bliskim Wschodzie" - dodaje.

bEhYgslP

"Wiedomosti" przypominają, że "w czasie, gdy koalicja państw zachodnich bombarduje Libię, w innych krajach Bliskiego Wschodu trwają wewnętrzne zamieszki". "Zaostrzyła się sytuacja w Syrii i Jemenie. Niepokoje w tych państwach - głównie w Jemenie - kosztowały już życie kilkudziesięciu osób spośród protestujących. W Bahrajnie jednostki wojskowe z Arabii Saudyjskiej pomagają tłumić bunt opozycji" - wylicza gazeta.

"Wiedomosti" konstatują, że "lekcje Tunezji i Egiptu odegrały swoją rolę: Maroko i Jordania podjęły rozmowy z opozycją, a monarchowie naftowych państw Zatoki Perskiej obiecali swoim narodom miejsca pracy i reformy społeczne".

"Wszelako zaostrzenie sytuacji w Syrii i Jemenie, podobnie jak wprowadzenie wojsk z Arabii Saudyjskiej do Bahrajnu, demonstrują nową niebezpieczną tendencję w państwach muzułmańskich - eskalację wewnątrzislamskich waśni" - podkreśla dziennik.

"Między sunnitami, którzy stanowią 90 proc. wśród muzułmanów, a szyitami, stanowiącymi 10 proc., od dawna istnieją rachunki krzywd. W krajach Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego, jak również w Turcji przeważają sunnici, zaś w Iraku, Iranie, Libanie, Jemenie, Bahrajnie i Syrii - szyici. Z reguły sunniccy władcy uciskają szyitów (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Jemen) i odwrotnie (Syria)" - piszą "Wiedomosti".

bEhYgslV

Gazeta zaznacza, że "USA i Zachód tradycyjnie popierały nie tylko świeckie reżimy autorytarne, ale także sunnickich monarchów". Zdaniem "Wiedomosti", "najnieprzyjemniejszym scenariuszem dla Europy byłoby to, gdyby destabilizacja z Jemenu przeniknęła do sąsiednich monarchii naftowych i wschodnich prowincji Arabii Saudyjskiej, zamieszkanych przez wielu szyitów, a także doprowadziła do ponownego zaostrzenia sytuacji w Libanie".

Dziennik ocenia, że "wewnątrzislamskie spory są na rękę Iranowi, który może nadać protestom szyitów antyeuropejską i antyamerykańską orientację". "Wiedomosti" zwracają uwagę, że w poniedziałek ajatollah Ali Chamenei oświadczył już, iż "Iran popiera naród libijski, który powstał przeciwko Kadafiemu, ale potępia ingerencję krajów zachodnich".

Zdaniem gazety, ważniejsza jest jednak inna deklaracja Chameneia - że Iran popiera wszystkie ruchy rewolucyjne w regionie. "Jeśli operacja w Libii będzie się przeciągać i spowoduje wiele ofiar, to pojawi się też możliwość rozwinięcia starych haseł kolonializmu" - piszą "Wiedomosti".

Powołując się na opinię szefa Instytutu Bliskiego Wschodu w Moskwie Jewgienija Satanowskiego, dziennik nie wyklucza, że Iran może również podjąć próbę zmiany na swoją korzyść układu sił na Wschodzie i zdestabilizowania lojalnych wobec Zachodu rządów, w tym w Pakistanie.

bEhYgslW

"W tym celu może on zwiększyć poparcie dla ekstremistów islamskich wszelkich nurtów, jak uczynił to już w wypadku ruchu Hamas, a także wykorzystać swoje zasoby finansowe i propagandowe dla wzmocnienia partii w krajach, w których będą się odbywały wybory z przestrzeganiem procedur demokratycznych. Ostatnio zarysowało się też zbliżenie Iranu z islamistami rządzącymi od niedawna w Turcji" - konstatują "Wiedomosti". (PAP)

mal/ ro/

bEhYgsmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)