Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: "Wiedomosti": dymisja prokuratora generalnego to początek zmian na szczytach władzy

0
Podziel się:

Piątkowa dymisja prokuratora generalnego
Władimira Ustinowa rozpoczyna serię zmian personalnych na
szczytach władzy - prognozują w poniedziałek "Wiedomosti", według
których w najbliższym czasie odwołanych może zostać sześciu
ministrów.

Piątkowa dymisja prokuratora generalnego Władimira Ustinowa rozpoczyna serię zmian personalnych na szczytach władzy - prognozują w poniedziałek "Wiedomosti", według których w najbliższym czasie odwołanych może zostać sześciu ministrów.

Powołując się na źródło w rządzie, ten opiniotwórczy dziennik informuje, że "przed końcem lata" oczekiwane są dymisje szefów sześciu resortów, w tym sprawiedliwości - Jurija Czajki, rozwoju gospodarczego i handlu - Giermana Griefa, nauki i edukacji Andrieja Fursenki oraz zasobów naturalnych - Jurija Trutniewa.

"Wiedomosti" piszą, że Trutniew ma problemy z opracowaniem projektów ustaw o zasobach naturalnych i inwestorach zagranicznych, zaś Fursenko nie przygotował obiecanej Putinowi koncepcji rozwoju nauki i edukacji.

Zdaniem dziennika, Kreml ma też pretensje do ministra finansów Aleksieja Kudrina i ministra energetyki Wiktora Christienki, jednak im dymisje nie grożą.

"Wiedomosti" nie wykluczają, że nasilające się pogłoski na temat odejścia Czajki mogą być związane z planami połączenia Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej.

Analizując przyczyny nagłej dymisji Ustinowa, dziennik przywołuje "źródło zbliżone do Kremla", w którego opinii prokurator generalny padł ofiarą własnych ambicji politycznych. "Jego ostatnie wypowiedzi na temat walki z korupcją (Ustinow zapowiedział kilka nowych głośnych spraw - PAP) brzmiały jak deklaracje polityczne" - wyjaśnił anonimowy rozmówca "Wiedomosti".

"Ponadto Putinowi nie podobał się nieformalny sojusz Ustinowa, (zastępcy szefa Administracji Prezydenta Igora) Sieczina i burmistrza Moskwy Jurija Łużkowa, który zawiązał się niedawno" - dodało źródło gazety.

Z kolei politolog Stanisław Biełkowski powiedział "Wiedomostiom", że odwołując Ustinowa, prezydent uderzył w Sieczina, który "zbyt aktywnie próbował osłabić pozycję pierwszego wicepremiera Dmitrija Miedwiediewa".

Miedwiediew, przewodniczący Rady Dyrektorów Gazpromu i lider "umiarkowanych liberałów" w otoczeniu Putina, uważany jest za jednego z najpoważniejszych kandydatów na jego następcę. Druga i - zgodnie z konstytucją - ostatnia kadencja prezydencka Putina upływa w czerwcu 2008 roku.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)