Notowania

wiadomości
11.02.2011 08:31

Rosja: "Wiedomosti" o zapowiedzianej rehabilitacji ofiar Katynia

"Historyczny pokój" - tak dziennik "Wiedomosti" tytułuje w piątek swój odredakcyjny komentarz do czwartkowego wystąpienia ambasadora Rosji w Polsce Aleksandra Aleksiejewa, zapowiadającego rehabilitację ofiar mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Historyczny pokój" - tak dziennik "Wiedomosti" tytułuje w piątek swój odredakcyjny komentarz do czwartkowego wystąpienia ambasadora Rosji w Polsce Aleksandra Aleksiejewa, zapowiadającego rehabilitację ofiar mordu NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku.

"Uznanie pomordowanych polskich oficerów, intelektualistów i duchownych za ofiary represji politycznych i ich rehabilitacja - nawet spóźniona - prawnie zakończy historyczne pojednanie Polski i Rosji, rozpoczęte w kwietniu 2010 roku po tragicznym wypadku polskiego samolotu rządowego" - ocenia ta opiniotwórcza gazeta.

"Rehabilitacja jeszcze raz potwierdzi, że wspólny smutek zbliżył nasze kraje i narody" - dodają "Wiedomosti".

Według rosyjskiego dziennika, "wraz z przekazaniem Polsce akt śledztwa w sprawie Katynia rehabilitacja ostatecznie zakończy okres, gdy tragiczne stronice historii wykorzystywane były przez nierzetelnych publicystów i polityków do kreowania rozbieżności między Moskwą i Warszawą, między rosyjskimi i polskimi obywatelami".

"Wiedomosti" zauważają także, iż "przyszła rehabilitacja po raz kolejny odsłoni problemy rodzimego systemu ochrony prawa i wymiaru sprawiedliwości".

"Wielu prawników wyraża zdumienie, po co szukać formuły, która nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem. Ustawa o rehabilitacji ofiar represji politycznych niedwuznacznie uznaje za represjonowanych i podlegających rehabilitacji obywateli Rosji, a także innych państw, którzy zostali osądzeni przez sądy, NKWD i inne organy pozasądowe bez przedstawienia zarzutów" - wyjaśnia gazeta.

Ambasador Aleksiejew poinformował w czwartek w wywiadzie dla agencji Interfax, że Rosja może zrehabilitować ofiary zbrodni katyńskiej. "Trwa poszukiwanie możliwości rehabilitacji rozstrzelanych polskich oficerów. Jestem przekonany, że zostanie znaleziona formuła, która zadowoli bliskich ofiar i jednocześnie nie będzie sprzeczna z rosyjskim prawem" - oświadczył ambasador.

Później, w wypowiedzi dla polskich mediów, Aleksiejew ujawnił, że na szczeblu politycznym zapadła już decyzja o rehabilitacji polskich oficerów, a także o odtajnieniu i przekazaniu Polsce wszystkich akt śledztwa katyńskiego, które było prowadzone w ZSRR, a następnie w Rosji w latach 1990-2004.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz