Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja zamknęła ostatni reaktor jądrowy

0
Podziel się:

Rosja zamknęła w czwartek ostatni reaktor jądrowy na Syberii do
wzbogacania plutonu, wypełniając tym samym obietnicę złożoną na wtorkowym szczycie bezpieczeństwa
nuklearnego w Waszyngtonie - podała rzeczniczka syberyjskiego zakładu.

Rosja zamknęła w czwartek ostatni reaktor jądrowy na Syberii do wzbogacania plutonu, wypełniając tym samym obietnicę złożoną na wtorkowym szczycie bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie - podała rzeczniczka syberyjskiego zakładu.

Reaktor "został dziś zamknięty" o godzinie 6 rano - powiedziała AFP rzeczniczka Jelena Gołowinkina z zakładu koło Żeleznogorska w Kraju Krasnojarskim.

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w Waszyngtonie wstrzymanie pracy tego reaktora - podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama po zakończonym szczycie nuklearnym z udziałem 46 państw.

"Witam tę ważną decyzję prezydenta Miedwiediewa. Ten ważny gest kolejny raz pokazuje zaangażowanie Rosji w kwestie bezpieczeństwa jądrowego i przyczyni się do zwiększenia tempa naszych działań międzynarodowych" - powiedział Obama.

Reaktor ADE-2 działał od 46 lat w tajnych zakładach w pobliżu Żeleznogorska. Chociaż produkcję plutonu w kombinacie górniczo-chemicznym wstrzymano kilkanaście lata temu, reaktor służył do produkcji energii cieplnej i elektrycznej dla niemal 100-tysięcznego Żeleznogorska.

Po zakończeniu zimnej wojny w Rosji pozostały wielkie zapasy plutonu; ich wielkość objęta została tajemnica państwową.

Zaniepokojone niebezpieczeństwem czarnorynkowej sprzedaży materiałów rozszczepialnych, Rosja i Stany Zjednoczone w marcu 2003 roku porozumiały się w sprawie zamknięcia rosyjskich reaktorów produkujących pluton.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym we wtorek przez amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oba kraje mają pozbyć się 34 ton plutonu. (PAP)

klm/ ro/

6043085 6043100 6043603

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)