Notowania

Rosja zawiesza loty rakiet Sojuz, a kosmonauci nie mają zaopatrzenia

Rosja wstrzymała starty rakiet Sojuz w następstwie wypadku statku kosmicznego Progress, którego nie udało się wyprowadzić na właściwą orbitę - poinformował anonimowy przedstawiciel władz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nasa.gov)

Rosja wstrzymała starty rakiet Sojuz w następstwie wypadku statku kosmicznego Progress, którego nie udało się wyprowadzić na właściwą orbitę - poinformował anonimowy przedstawiciel władz.

_ - Podjęto decyzję o zawieszeniu wystrzeliwania rakiet Sojuz do czasu ustalenia przyczyn wypadku _ - powiedział anonimowy przedstawiciel władz, cytowany przez agencję Interfax.

Rakieta Sojuz z kosmicznym statkiem transportowym Progress M-12M została wystrzelona wczoraj o godzinie 17 czasu moskiewskiego (godzina 15 czasu polskiego) z dzierżawionego przez Rosję kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. W piątek statek miał dolecieć z kilkoma tonami zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Według Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Roskosmos), Progress M12-M nie został wprowadzony na właściwą orbitę na skutek awarii silników i spadł na ziemię w rosyjskiej Republice Ałtaju.

Dziś w tej mało zaludnionej okolicy, znajdującej się przy granicy z Chinami, Mongolią i Kazachstanem nadal trwają poszukiwania fragmentów statku.

Zobacz start rakiety Sojuz

Rosyjskie Centrum Kontroli Lotów Kosmicznych zapewniło, że na ISS znajdują zapasy, które wystarczą astronautom do przybycia kolejnego statku Progress. Centrum wykluczyło możliwość ewakuacji załogi ISS.

Na ISS jest obecnie sześciu astronautów: trzej Rosjanie, dwaj Amerykanie i Japończyk. Od chwili zakończenia amerykańskiego programu lotu wahadłowców, rosyjskie statki kosmiczne pozostają jedynym środkiem transportu zaopatrzenia dla ISS.

Programy kosmiczne. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t95563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/endeavour;wystartowal;to;ostatnia;misja,7,0,830471.html) Endeavour wystartował. To ostatnia misja Punktualnie o godzinie 14:56 czasu polskiego do swego ostatniego lotu na orbitę pomyślnie wystartował amerykański wahadłowiec kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t112993.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konkurs;na;nazwe;chinskiej;stacji;kosmicznej,222,0,818142.html) Konkurs na nazwę chińskiej stacji kosmicznej Mieszkańcy Chin pomogą władzom wybrać nazwę i logo pierwszej chińskiej stacji kosmicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t111564.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/astronauci;z;sojuza;wyladowali;w;kazachstanie,190,0,681662.html) Astronauci z Sojuza wylądowali w Kazachstanie Według pierwszych danych czują się dobrze. Muszą jednak przejść badania lekarskie.
Tagi: międzynarodowa stacja kosmiczna, sojuz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz