Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja zezwoliła na pierwsze loty z Tbilisi

0
Podziel się

To znak ocieplenia stosunków po kilkudniowej wojnie w sierpniu 2008 roku.

Rosja zezwoliła na pierwsze loty z Tbilisi
(shioshvili/CC/Flickr)
bEgNwfud

Rosja po raz pierwszy od wojny z Gruzją wydała gruzińskiej kompanii lotniczej Georgian Airways zezwolenie na bezpośrednie loty czarterowe do rosyjskich miast z Tbilisi.

Bezpośrednie loty między Rosją a Gruzją zostały zawieszone po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku. Strony walczyły o kontrolę nad separatystyczną republiką na terenie Gruzji - Osetią Południową.

Pozwolenie na loty jest - jak pisze agencja AFP - nowym sygnałem pewnej odwilży w stosunkach między Rosją a Gruzją. 24 grudnia kraje postanowiły o przywróceniu przejścia granicznego Wierchnij Łars-Kazbegi, zamkniętego trzy lata temu. Według wstępnych informacji przejście ma zostać otwarte w marcu 2010 roku.

bEgNwfuf

Stosunki gruzińsko-rosyjskie bardzo się pogorszyły w chwili dojścia do władzy w Gruzji w roku 2004 proamerykańskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego - zagorzałego zwolennika członkostwa poradzieckiej Gruzji w NATO.

Wrogość osiągnęła apogeum w sierpniu roku 2008, gdy rosyjskie siły weszły do Gruzji w odpowiedzi na próbę przejęcia przez Tbilisi kontroli nad Osetią Południową.

Moskwa wycofała się z terenu Gruzji właściwej, lecz pozostała w Osetii Południowej i w drugim separatystycznym regionie gruzińskim - Abchazji. Moskwa uznała ich niepodległość, a w ślad za nią zrobiły to Nikaragua, Wenezuela i Nauru - najmniejsza republika świata, położona na wyspie o tej samej nazwie w Oceanii.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgNwfuG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)