Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Zmarł Jegor Gajdar

0
Podziel się

W nocy z wtorku na środę zmarł Jegor Gajdar, znany ekonomista i polityk,
architekt reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90. Miał 53 lata.

bEigXIRN

W nocy z wtorku na środę zmarł Jegor Gajdar, znany ekonomista i polityk, architekt reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90. Miał 53 lata.

Były p.o. premiera Rosji zmarł w swoim domu w miejscowości Uspienskoje koło Moskwy. Prawdopodobną przyczyną śmierci był oderwany zakrzep krwi. Zgon nastąpił około godz. 4 czasu moskiewskiego (godz. 2 czasu polskiego).

W latach 1991-94 Gajdar, popierany przez prezydenta Borysa Jelcyna, zajmował wysokie stanowiska w rządzie Rosji. W 1992 roku przez 183 dni (od 15 czerwca do 14 grudnia) pełnił nawet obowiązki premiera. Uważany był za ideologa reform rynkowych przeprowadzonych w Rosji po rozpadzie ZSRR.

bEigXIRP

W latach 1993-95 i 1999-2003 był deputowanym do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. Ostatnio kierował założonym przez siebie Instytutem Gospodarki Okresu Przejściowego.

Anatolij Czubajs, były pierwszy wicepremier, autor programu rosyjskiej prywatyzacji i były szef Administracji Prezydenta FR (Jelcyna), oświadczył, że to właśnie Gajdar na początku lat 90. uchronił Rosję przed głodem i rozpadem. Zdaniem Czubajsa, "mało kto w świecie mógł równać się z nim siłą intelektu, a także rozumieniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

Inny z rosyjskich reformatorów, również były wicepremier Borys Niemcow określił Gajdara mianem "symbolu Rosji". Oznajmił, że jego śmierć jest dla wszystkich normalnych ludzi w Rosji ogromnym szokiem. Według Niemcowa, "Gajdar oddał życie za to, by Rosja uniknęła wojny domowej".

"Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku Rosja stała wobec wyboru - albo rzeki krwi, albo bolesne reformy. Gajdar, będąc człowiekiem odważnym, wybrał drogę ciężkich reform, czym uratował wiele, wiele istnień ludzkich" - powiedział Niemcow.

bEigXIRV

Żal z powodu śmierci Gajdara wyraził też były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Zaznaczył jednak, że to właśnie idee Gajdara przygotowały grunt pod rozpad Związku Radzieckiego. Gorbaczow podkreślił, że mimo to miał do niego ciepły stosunek. "Pracował u mnie jako doradca; mądry chłopak" - powiedział były prezydent.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ awl/ ap/

bEigXISq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)