Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Zwierzchnik Cerkwi o wyroku Trybunału w Strasburgu

0
Podziel się:

TASS) - Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej uważa, że Europejski
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w stopniu niewystarczającym uwzględnia w swej pracy interesy
wierzących. Jego posłanie do Rady Europy (RE), której organem sądowym jest Trybunał, streszcza w
środę agencja ITAR-TASS.

TASS) - Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej uważa, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w stopniu niewystarczającym uwzględnia w swej pracy interesy wierzących. Jego posłanie do Rady Europy (RE), której organem sądowym jest Trybunał, streszcza w środę agencja ITAR-TASS.

Zdaniem patriarchy Cyryla w pracy Trybunału niekiedy dochodzi do jednostronnego wykorzystywania interpretacji praw indywidualnych ze szkodą dla praw grupowych "tradycyjnych organizacji religijnych, które są zakorzenione w historii i kulturze narodów europejskich".

Patriarcha Cyryl zawarł te uwagi w liście skierowanym do sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda.

Agencja ITAR-TASS przypomina, że pod koniec listopada patriarcha Cyryl już wystąpił przeciwko orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, według którego wieszanie krzyży w klasach to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczenie to trybunał wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii.

Zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego zaapelował do Rady Europy o "poważną dyskusję w tych kwestiach, gdzie świeckie prawodawstwo wkracza w dziedzinę prawa kanonicznego, wielowiekowych moralnych i duchowych tradycji narodów Europy".

"Jesteśmy przekonani, że ignorowanie aspektów moralnych urzeczywistniania praw człowieka grozi zakwestionowaniem samej istoty koncepcji praw i swobód, która stała się jednym z osiągnięć historii współczesnej" - uważa patriarcha Moskwy i Wszechrusi.

Apeluje o "uwzględnienie tych zagadnień podczas omawiania perspektyw rozwoju Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - jednego z głównych organów Rady Europy".(PAP)

mmp/ mc/

5327211 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)