Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosjanie o Kaczyńskim: "Wynurzenia w duchu zimnej wojny"

0
Podziel się

Rosyjska prasa komentuje artykuł prezesa PiS.

Rosjanie o Kaczyńskim: "Wynurzenia w duchu zimnej wojny"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhdrbJx

*_ Ledwie opadły emocje po wyborach prezydenckich w Polsce, które Kaczyński przegrał, jak polityk ten zmienił płytę. A właściwie nie zmienił, lecz włączył starą - o zagrożeniu ze Wschodu _ - piszą _ Izwiestija _ o artykule Jarosława Kaczyńskiego, w którym prezes PiS ostrzega, że Rosja systematycznie odbudowuje swoją strefę wpływów, a także podkreśla, iż maleje zaangażowanie USA w Europie.*

W ocenie moskiewskiej gazety, _ lider polskich konserwatystów otwarcie ogłosił krucjatę przeciwko Rosji, wzywając USA i Unię Europejską, by przypomniały sobie o wartościach moralnych w polityce światowej . _

_ - Zmarły prezydent Lech Kaczyński, a także mój rząd budowały sojusz dużych i mniejszych narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Zrobiliśmy wiele, aby do struktur europejskich i NATO przybliżyć Ukrainę i Gruzję, Azerbejdżan i Armenię, Mołdawię. Jednak realizując interesy narodowe i regionalne, zderzaliśmy się z polityką zagraniczną Rosji, która odbudowuje swoją strefę wpływów _ - cytują _ Izwiestija _ przywódcę PiS.

bEhdrbJz

Opublikowany w środę na stronie internetowej PiS artykuł Kaczyńskiego pod tytułem Sojusznicy i wartości został skierowany do polityków i środowisk opiniotwórczych na świecie oraz do eurodeputowanych i ambasadorów akredytowanych w Polsce.
Według dziennika, _ wynika z tego, że chodzi o ambicje samej Warszawy na obszarze poradzieckim, który autor bez wahania zalicza do sfery polskich interesów . Izwiestija _ przypominają również _ słowa wdzięczności za współczucie, jakie wkrótce po tragedii smoleńskiej do Rosjan skierował Jarosław Kaczyński _. _ Jest to zaledwie polityczny krok - mówili wówczas obserwatorzy. I okazali się bliscy prawdy _ - pisze gazeta w artykule zatytułowanym _ Kaczyńskiemu znów przeszkadza Moskwa _.

Artykuł prezesa PiS odnotowuje też _ Wriemia Nowostiej _. Także ten dziennik przywołuje majową odezwę Kaczyńskiego do Rosjan. _ O Rosji w artykule Jarosława Kaczyńskiego powiedziano wiele. I nie jest to bynajmniej kontynuacja odezwy +Do Przyjaciół Rosjan+, którą polityk ten odczytał w czasie kampanii prezydenckiej _ - zaznacza dziennik.

_ Wtedy, na początku maja, brat tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego z przejęciem mówił o współczuciu i sympatii ze strony Rosjan po smoleńskiej katastrofie, przekonywał, że konieczne są zmiany na lepsze w relacjach dwóch słowiańskich państw _ - dodaje _ Wriemia Nowostiej _.

Gazeta podkreśla, że _ w obecnym artykule Jarosława Kaczyńskiego nie ma nawet cienia takiej sugestii, za to są apele do Zachodu o umacnianie sojuszu przeciwko Rosji, jakoby odbudowującej swoje wpływy _. _ Autor ubolewa, że USA zmniejszają obecność w Europie i zrezygnowały z planów budowy obiektów swojej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach _ - pisze _ Wriemia Nowostiej _.

bEhdrbJF
bEhdrbKa
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)