Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie zainteresowanie przezskórnym wszczepianiem zastawek aortalnych

0
Podziel się:

W Polsce rośnie zainteresowanie przezskórnym wszczepieniem zastawek
aortalnych - oceniają eksperci stosujący tę nowoczesną metodę leczenia, adresowaną do chorych,
którym wcześniej nie można było pomóc.

W Polsce rośnie zainteresowanie przezskórnym wszczepieniem zastawek aortalnych - oceniają eksperci stosujący tę nowoczesną metodę leczenia, adresowaną do chorych, którym wcześniej nie można było pomóc.

O dotychczasowych efektach stosowanej w Polsce od czterech lat metody oraz barierach w jej rozwoju będą dyskutować uczestnicy dwudniowego I Polskiego Kongresu Zespołów Sercowych TAVI, który rozpocznie się w czwartek w Warszawie.

"Zabiegi przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej pacjentom cierpiącym z powodu jej zwężenia, którzy z powodu wielu obciążeń nie mogą być operowani, to wysokospecjalistyczna procedura finansowana przez Ministerstwo Zdrowia. Rocznie wykonuje się w Polsce 380 takich zabiegów. Zainteresowanie tą metodą cały czas rośnie" - powiedział PAP jeden z organizatorów kongresu dr n. med. Radosław Parma z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Górnośląskim Centrum Medycznym.

Zwężenie zastawki to wada serca utrudniająca wypływ krwi z lewej komory do aorty, która przy znacznym nasileniu prowadzi do niewydolności serca, i gdy nie jest leczona, w kilkuletniej perspektywie - do zgonu. Występuje głównie u osób starszych, po 75. roku życia. Podstawową metodą leczenia jest operacja, ale nie u wszystkich pacjentów można ją przeprowadzić z powodu zbyt dużego ryzyka.

"Zainteresowanie tą małoinwazyjną metodą rośnie, bo jako społeczeństwo się starzejemy i przybywa pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej. Wielu z nich nie może być operowanych. Dzięki wzajemnemu wsparciu kardiochirurgów i kardiologów w Polsce wyniki małoinwazyjnego leczenia u pacjentów z tej grupy są bardzo obiecujące. Wzrasta również świadomość wśród lekarzy, którzy coraz częściej kierują takich pacjentów do doświadczonych ośrodków" - podkreślił kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej w Górnośląskim Centrum Medycznym prof. Andrzej Ochała.

Metoda polega na wprowadzeniu przez tętnicę udową lub nacięcie na klatce piersiowej metalowego stentu z wszytymi płatkami osierdzia, który zastępuje zastawkę. Na świecie po raz pierwszy zastosowano ją w 2002 roku.

Kongres THT Poland, organizowany przez Instytut Kardiologii w Warszawie Aninie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach, zgromadzi ponad 200 lekarzy i pielęgniarek z ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych w Polsce, zajmujących się problemami przezskórnego wszczepienia zastawek aortalnych (TAVI).

Jego celem jest poszerzenie współpracy zespołów TAVI w Polsce, wzajemna wymiana doświadczeń oraz kontakt z doświadczonymi ośrodkami zagranicznymi. Tematy sesji są adresowane do operatorów, echokardiografistów, radiologów, klinicystów oraz pielęgniarek uczestniczących w leczeniu pacjentów za pomocą tej metody. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)