Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosnieft w ciągu 25 lat dostarczy Chinom 365 mln ton ropy za 275 mld dolarów

0
Podziel się:

Anonsowany w czwartek przez prezydenta Rosji Władimira Putina kontrakt na
eksport ropy naftowej do Chin opiewa na dostawę 365 mln ton surowca w ciągu 25 lat, a jego wartość
wyniesie 275 mld dolarów - poinformował w piątek prezes koncernu Rosnieft Igor Sieczyn.

Anonsowany w czwartek przez prezydenta Rosji Władimira Putina kontrakt na eksport ropy naftowej do Chin opiewa na dostawę 365 mln ton surowca w ciągu 25 lat, a jego wartość wyniesie 275 mld dolarów - poinformował w piątek prezes koncernu Rosnieft Igor Sieczyn.

Sieczyn, jeden z najbliższych współpracowników Putina, ogłosił to w kuluarach 17. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Przekazał też, że Rosnieft i chiński koncern CNPC podpiszą tę umowę jeszcze w piątek.

Prezydent Federacji Rosyjskiej zapowiedział tam w czwartek zawarcie przez jego kraj kontraktu na dostawy ropy do Chin. Według Putina umowa będzie opiewać na setki milionów ton surowca, a jej wartość przekroczy 60 mld dolarów.

Później rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow specyzował, że wspomniane przez Putina 60 mld USD, to jedynie "pierwsza transza". Z kolei dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło w Rosniefcie, podał, że kwota ta będzie stanowić zaliczkę.

"Wiedomosti" poinformowały także, iż dzięki zaliczce od CNPC rosyjski koncern będzie mógł spłacić długi zaciągnięte na przejęcie brytyjsko-rosyjskiego TNK-BP. W marcu Rosnieft kupił 100 proc. tej spółki za 61 mld dolarów.

Gazeta przekazała też, że ropa do Chin będzie tłoczona rurociągiem Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (WSTO), którym rosyjski surowiec płynie do krajów Azji, regionu Pacyfiku i USA. Jego odgałęzienie doprowadzono do Daqing w Chinach. Przez tę rurę już obecnie na tamtejszy rynek trafia 15 mln ton ropy rocznie.

WSTO liczy 4200 km. Prowadzi z miejscowości Tajszet w środkowej Syberii (okolice Irkucka) do Skoworodina w obwodzie amurskim, przy granicy z Chinami, a stamtąd do terminalu naftowego w porcie Koźmino nad Morzem Japońskim (część Oceanu Spokojnego).

Przepustowość magistrali Tajszet-Skoworodino wynosi 50 mln ton surowca. Docelowo moce przesyłowe WSTO mają wzrosnąć do 80 mln ton, z czego 30 mln ton popłynie do Chin.

Kreml dąży do zdywersyfikowania eksportu ropy przez zwiększenie obecności FR na rynkach azjatyckich. Dotychczas ropa z Rosji trafiała głównie na rynki europejskie. Teraz strategicznym kierunkiem sprzedaży surowca staje się Azja.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)