Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Polska jako 1. kraj regionu przyłączyła się do G5 ws. podatków

0
Podziel się:

Polska jako pierwszy kraj naszego regionu przyłączyła się do inicjatywy G5
zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dot. oszustw podatkowych w
różnych krajach - powiedział w Brukseli wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Polska jako pierwszy kraj naszego regionu przyłączyła się do inicjatywy G5 zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dot. oszustw podatkowych w różnych krajach - powiedział w Brukseli wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Rostowski brał udział we wtorek w spotkaniu ministrów finansów krajów UE.

"Polska przyłączyła się jako pierwszy kraj naszego regionu do inicjatywy G5 (...) zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dotyczącej oszustw podatkowych w różnych krajach" - powiedział Rostowski. "Będziemy to jak najbardziej wspierali" - zapewnił.

Grupa G5 (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania) zainicjowała niedawno pilotażowy projekt automatycznej wymiany informacji podatkowej, by lepiej wykrywać oszustwa podatkowe.

"Jest niezmiernie ważne, aby w trudnej sytuacji w gospodarce światowej, a także europejskiej, wszyscy wiedzieli, że także najbogatsi i najbogatsze firmy będą płacić te podatki, które powinny płacić i w tych krajach, w których powinny płacić. Naszym celem jest, żeby uczciwym podatnikom było łatwiej płacić podatki, a nieuczciwym podatnikom było trudniej nie płacić podatków" - argumentował szef polskiego resortu finansów.

Jego zdaniem zwalczanie oszustw podatkowych jest tylko możliwe przy ścisłej współpracy międzynarodowej. Zaznaczył, że w przypadku inicjatywy, do której przyłączyła się Polska, chodzi o automatyczną wymianę informacji, a nie na zasadzie prośby, jak teraz. "Automatyczna wymiana informacji znacząco ułatwi ściganie (oszustw)" - podkreślił.

Ministrowie finansów uzgodnili we wtorek w Brukseli udzielenie Komisji Europejskiej mandatu do negocjacji nowej umowy o opodatkowaniu przychodów z oszczędności pomiędzy UE a Szwajcarią, Liechtensteinem, Monako, Andorą i San Marino. Dotąd sprawę mandatu blokowały Austria i Luksemburg, którym zależało na utrzymaniu tajemnicy bankowej.

"Mandat jest klarowny, mamy pełne prawo negocjowana umowy tak ambitnej jak to możliwe" - mówił po spotkaniu ministrów komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta. Przyznał, że ze sprawą umowy z pięcioma krajami związana jest nowelizacja unijnej dyrektywy o oszczędnościach, która przewiduje automatyczną wymianę informacji podatkowych między państwami członkowskimi. Jednak w tej sprawie na porozumienie we wtorek nie pozwoliło stanowisko Austrii i Luksemburga. W związku z tym sprawa ma trafić na najbliższy szczyt UE 22 maja.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)