Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rostowski: sytuacja Polski na tle innych krajów "imponująca"
Nasza droga przez kryzys jest skuteczniejsza od tej, którą wybrały inne kraje - powiedział w piątek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że sytuacja Polski na tle innych krajów jest "imponująca".

"Popatrzmy, jak wygląda nasza gospodarka osiem miesięcy po nastaniu kryzysu na tle naszych sąsiadów. W Rosji po pierwszym kwartale zanotowano spadek dochodu narodowego, czyli PKB, o 9,5 proc. Ukraina ma tak złe wyniki, że spadek PKB w tym kraju został utajniony. Ale szacunki niektórych ekonomistów sugerują, że ten spadek jest to wiele powyżej 20 proc." - powiedział minister finansów.


"Czechy (...) odnotowały spadek 3,4 proc. PKB w pierwszym kwartale, a Niemcy, nasz wielki sąsiad na zachodzie, 6,9 proc. (...) Nie chciałbym przesadzać, nie chcę wprawiać nikogo w depresję, ale można by prawie powiedzieć, że cała Europa tonie, a Polska, według naszych szacunków, wyjdzie na lekkim zerze" - dodał Rostowski.

Dodał, że wie, iż pomimo tego, sytuacja nie jest satysfakcjonująca. "To oznacza, że nie będziemy się bogacili tak, jak chcielibyśmy. Ale bądźmy realistyczni. Porównujmy to, co się dzieje w innych krajach (...) i popatrzmy, co się dzieje w Polsce. To jest naprawdę imponujące" - podkreślił.

Dodał, że dzieje się tak nie tylko dzięki pracy rządu Donalda Tuska, ale również dzięki "pracy, przedsiębiorczości, elastyczności Polaków". Dodał, że Polaków nie można "demotywować" perspektywami katastrofy gospodarczej.

"Rząd tak nie robi, tylko mówi prawdę. Mówi - jest trudno, jest źle. Ale Polska na tle innych krajów sobie dużo lepiej daje radę" - podsumował. (PAP)

luo/ krf/ jbr/

Polska, rząd, gospodarka, rostowski, kraje, sytuacja, inne
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.