Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjscy lotnicy rozpoczęli patrole nad Białorusią

0
Podziel się

Rosyjscy lotnicy rozpoczęli we wtorek wspólnie z Białorusinami patrolowanie
przestrzeni powietrznej nad Białorusią w celu ochrony granic Państwa Związkowego Białorusi i Rosji
- poinformowała służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Obrony.

bErtJTcR

Rosyjscy lotnicy rozpoczęli we wtorek wspólnie z Białorusinami patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Białorusią w celu ochrony granic Państwa Związkowego Białorusi i Rosji - poinformowała służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Obrony.

Wspólne dyżury podjęto z bazy lotniczej w Baranowiczach w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi. W komunikacie dodano, że właśnie tam będzie stacjonować dyżurna grupa 4 myśliwców Su-27P.

"Wydarzenie to stanowi praktyczną realizację wcześniejszych umów, a jego celem jest zwiększenie skuteczności wspólnego regionalnego systemu obrony przeciwrakietowej Republiki Białoruś i Federacji Rosyjskiej" - podkreślono w komunikacie.

bErtJTcT

Resort wyraża przekonanie, że dzięki wspólnym dyżurom "przestrzeń powietrzna Białorusi w kierunku zachodnim zostanie objęta jeszcze bardziej niezawodną ochroną i obroną".

"Na pierwszym etapie załogi będą realizować wspólne zadania, takie jak patrolowanie granicy państwowej, patrolowanie tras patrolowania wojskowego oraz wspólne wykonywanie przez białoruskie i rosyjskie załogi zadań w dziedzinie kontroli szkoleniowej. W przyszłości planuje się, że rosyjskie załogi będą mogły samodzielnie pełnić dyżury bojowe w przestrzeni powietrznej Białorusi" - oświadczył dowódca białoruskich wojsk lotniczych oraz obrony przeciwlotniczej generał major Aleh Dźwihalou.

Dodał, że myśliwce Su-27 mają większe możliwości bojowe niż Migi-29, ale ponieważ przestrzeń powietrzna Białorusi jest stosunkowo nieduża w porównaniu z rosyjską, dyżury bojowe będą wykonywane na migach.

Źródło w Ministerstwie Obrony powiedziało agencji Interfax-Zapad, że rosyjscy lotnicy oraz specjaliści techniczni będą mieszkać na terenie bazy.

bErtJTcZ

Rosyjskie myśliwce Su-27P przybyły do Baranowicz w ostatnią niedzielę na mocy porozumienia między Rosją i Białorusią o utworzeniu wspólnej bazy lotniczej.

O planach Rosji rozmieszczenia na Białorusi pułku wojsk lotniczych poinformował w kwietniu minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. We wtorek oświadczył on, że rosyjska baza lotnicza zostanie otwarta na Białorusi w 2014 r.

Również we wtorek gen. Dźwihalou powiedział, że na Białoruś przybyła trzecia bateria rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Tor-M2 produkcji rosyjskiej. Podobnie jak dwie pierwsze, trafi na uzbrojenie 120. rakietowej brygady przeciwlotniczej w Baranowiczach.

Bateria Tor-M2 składa się z czterech pojazdów kołowych, z których każdy wyposażony jest w 8 pocisków rakietowych, oraz radarowe systemy wykrywania i naprowadzania. Bateria jest w stanie zwalczać jednocześnie do 16 celów lecących w dowolnym kierunku z prędkością do 700 m/s w odległości do 12 km i na wysokości do 10 km. Celem może być samolot, śmigłowiec, dron lub rakieta.

bErtJTda

Dwa lata temu ówczesny wiceminister obrony Iwan Dyrman zapowiadał, że Białoruś ma docelowo posiadać ponad 10 baterii Tor.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

bErtJTdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)