Notowania

katastrofa smoleńska
16.04.2011 18:08

Rosyjscy śledczy przesłuchają Polaków

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Do Warszawy przyjechali rosyjscy prokuratorzy, którzy wspólnie z Polakami przesłuchają około 60 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

W najbliższy poniedziałek trzej rosyjscy prokuratorzy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, prowadzącego śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, mają spotkać się z polskimi prokuratorami. Podczas dwutygodniowego pobytu w Polsce wezmą udział w przesłuchaniach świadków.

Delegacja rosyjskich prokuratorów przyjechała dziś do Warszawy. O umożliwienie udziału swoich prokuratorów w przesłuchaniach świadków na terenie Polski rosyjska prokuratura poprosiła w wysłanym w ostatnim czasie wniosku o pomoc prawną. Chodzi między innymi o przesłuchania osób cywilnych i wojskowych odpowiedzialnych za organizację lotu z 10 kwietnia ubiegłego roku, a także za przygotowanie samolotu i załogi, jak również za start maszyny z Warszawy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t128899.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mak;usunal;zapis;o;alkoholu;we;krwi;blasika,119,0,774519.html) MAK usunął zapis o alkoholu we krwi Błasika
Rosyjski Komitet Śledczy informował, że przesłuchania polskich świadków mają m.in. pomóc rosyjskim prokuratorom w ustaleniu takich okoliczności jak: wyszkolenie dowódcy samolotu i pozostałych członków załogi oraz zakres przekazanych im informacji niezbędnych do startu z Warszawy i lądowania w Smoleńsku.

Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił wczoraj, że przez najbliższe dwa tygodnie Rosjanie będą uczestniczyć w przesłuchaniach około 60 polskich świadków. Polska prokuratura na razie nie ujawnia dokładnej liczby i listy świadków.

W lutym dwaj polscy prokuratorzy uczestniczyli w Moskwie w przesłuchaniach kontrolerów ze smoleńskiego lotniska. Mieli możliwość zadawania im pytań, dokonali także przeglądu akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy. Protokoły z tych przesłuchań zostały przysłane do Polski na początku kwietnia wraz z ostatnią partią akt z rosyjskiego śledztwa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t95343.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;wymyslaja;jak;obarczyc;wina;rosjan,119,0,769911.html) Polacy wymyślają jak obarczyć winą Rosjan?
Dotychczas do polskiej prokuratury wpłynęło już ponad 10 wniosków o pomoc prawną nadesłanych z Rosji, w tym pięć ostatnich w kwietniu. - _ Wykonaliśmy większość wniosków Rosji o pomoc prawną w sprawie katastrofy smoleńskiej, w tym cztery w całości _ - podawała tydzień temu Naczelna Prokuratura Wojskowa, odnosząc się do wniosków nadesłanych do kwietnia.

Stosownie do postulatów strony rosyjskiej wojskowe prokuratury przesłuchały dotychczas około trzystu świadków. Naczelna Prokuratura Wojskowa informowała również, że w ostatnio nadesłanych wnioskach Rosja wnosi m.in. o doręczenie osobom mającym status pokrzywdzonych w rosyjskim śledztwie powiadomienia o przedłużeniu tego śledztwa, przesłuchanie kolejnych świadków, przekazanie aktów normatywnych regulujących loty samolotów 36. specpułku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t95099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;gra;z;polska;smolenskiem;przegrywamy,205,0,774349.html) Rosja gra z Polską Smoleńskiem. Przegrywamy Rosjanie wciąż obciążają polskich pilotów pełnią winy za katastrofę smoleńską.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t137176.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kogo;przesluchaja;prokuratorzy;z;rosji,145,0,812945.html) Kogo przesłuchają prokuratorzy z Rosji? Trzech prokuratorów rosyjskiego Komitetu Śledczego przyjedzie jutro do Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t95344.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/petycja;smolenska;w;europarlamencie,73,0,798025.html) Petycja smoleńska w Europarlamencie Wniosek o umiędzynarodowienie śledztwa złożyła, w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, Zuzanna Kurtyka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mozemy;oskarzyc;rosjan;za;smolensk,173,0,775085.html) Możemy oskarżyć Rosjan za Smoleńsk Minister Sprawiedliwości twierdzi, że nasi prokuratorzy mają taką możliwość.
Tagi: katastrofa smoleńska, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz