Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjska Duma o sytuacji na Ukrainie

0
Podziel się:

TASS) - Izba niższa rosyjskiego
parlamentu Duma Państwowa wydała w piątek oświadczenie, w którym
wyraziła "poważne zaniepokojenie" sytuacją na Ukrainie. W
oświadczeniu za "niezgodne z konstytucją" uznano rozwiązanie
ukraińskiego parlamentu przez prezydenta Wiktora Juszczenkę.

bESMiUKt

TASS) - Izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa wydała w piątek oświadczenie, w którym wyraziła "poważne zaniepokojenie" sytuacją na Ukrainie. W oświadczeniu za "niezgodne z konstytucją" uznano rozwiązanie ukraińskiego parlamentu przez prezydenta Wiktora Juszczenkę.

Według rosyjskich deputowanych, decyzja Juszczenki dodatkowo komplikuje sytuację na Ukrainie i "stanowi dla sił politycznych kraju nadzwyczaj groźny sygnał". Z zaniepokojeniem odnotowano też pogłoski na temat możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego na Ukrainie. "To stanowiłoby akt uzurpowania władzy w państwie" - napisano w przyjętym oświadczeniu.

Rosyjska Duma Państwowa wezwała też zagranicznych partnerów Ukrainy i organizacje międzynarodowe do zajęcia "stanowiska solidarnego z ukraińskimi parlamentarzystami, stojącymi wobec wyzwania, rzuconego samej idei parlamentaryzmu.

bESMiUKv

Za przyjęciem oświadczenia głosowało 342 deputowanych - przeciwnych było tylko trzech. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Prezydent Wiktor Juszczenko w poniedziałek rozwiązał parlament, zapowiadając nowe wybory na 27 maja. Dekret nie został uznany przez premiera, przewodniczącego parlamentu, deputowanych prorosyjskiej koalicji Partii Regionów, socjalistów i komunistów, którzy odwołali się do Sądu Konstytucyjnego o wydanie orzeczenia w tej sprawie. Od oceny Sądu uzależniają zastosowanie się do prezydenckiego dekretu. (PAP)

hb/ ro/

1367 1401 1453 1530

bESMiUKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)