Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosyjska prasa o Zakajewie: Warszawa wybiera Londyn

0
Podziel się

Zdaniem komentatorów polityka wzięła górę nad sądownictwem.

Rosyjska prasa o Zakajewie: Warszawa wybiera Londyn
(PAP/Darek Redos)
bEiPnjxh

Warszawa wybiera Londyn - tak rządowa _ Rossijskaja Gazieta _ komentuje w poniedziałek piątkową decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie zgodził się na aresztowanie szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmeda Zakajewa.

_ - Można odnieść wrażenie, że w Polsce polityka wzięła górę nad sądownictwem _ - konstatuje dziennik, nie wykluczając, że _ taki rozwój wydarzeń sprowokowały określone siły na Zachodzie, które wykorzystały Zakajewa w charakterze narzędzia, by nie dopuścić do zarysowującej się w ostatnim czasie poprawy stosunków między Warszawą i Moskwą _.

Z kolei _ Niezawisimaja Gazieta _ ocenia, że _ nieudane aresztowanie Zakajewa stanie się swoistym testem dla relacji rosyjsko-polskich _. Zauważając, iż _ teraz kolej na ruch Rosji _, dziennik wyraża przypuszczenie, że _ rosyjskie kierownictwo raczej nie pójdzie na ochłodzenie poprawiających się stosunków z Polską z powodu incydentu z Zakajewem i postara się pomniejszyć jego znaczenie _.

bEiPnjxj

_ - Wszelako może powtórzyć się konfliktowy scenariusz. Wówczas Moskwa przedstawi Warszawie swoje pretensje, zażąda ekstradycji Zakajewa i odłoży wizytę prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, która powinna się odbyć przed końcem bieżącego roku _ - pisze _ Niezawisimaja Gazieta _, mająca opinię odzwierciedlającej poglądy MSZ Rosji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t111122.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ahmed;zakajew;opuscil;polske;ale;szybko;wroci,144,0,678288.html) Ahmed Zakajew opuścił Polskę, ale szybko wróci
Natomiast _ Wriemia Nowostiej _ wskazuje, że _ stopniowo poprawiające się relacje rosyjsko-polskie zostały wystawione na kolejną próbę _. _ Sprawa wydania lidera czeczeńskich separatystów Ahmeda Zakajewa może pogorszyć wzajemne stosunki dwóch państw _ - zaznacza dziennik.

_ Wriemia Nowostiej _ wyjaśnia, że _ Ahmed Zakajew jest poszukiwany przez Rosję międzynarodowym listem gończym za związek z działalnością terrorystyczną, a mimo to w Polsce wziął w tych dniach udział w Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego _.

Gazeta odnotowuje, że _ niektórzy eksperci w Polsce żywią obawy, iż zaistniała sytuacja wpłynie na termin wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie _. _ Ambasador Rosji w Polsce Aleksandr Aleksiejew potwierdził, że ambasada pracuje nad przygotowaniem wizyty szefa państwa, jednak decyzja co do jej terminu należy do samego prezydenta _ - pisze _ Wriemia Nowostiej _.

bEiPnjxp

Według dziennika, _ od początku było jasne, że uczestnictwo Ahmeda Zakajewa w Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego przysporzy polskim władzom niemało problemów _.

_ Wiedomosti _ zauważają z kolei, że _ Zakajew to ostatnia wybitna postać wśród separatystów za granicą; jego powrót oznaczałby ostateczne zamknięcie historii z Iczkerią _. Dziennik dodaje, że _ nadzieje na to, że Polska uczyni to, czego nie zrobiły Anglia i Dania, choć niewielkie, to jednak były, gdyż między Warszawą i Moskwą zaczęły się kształtować szczególne relacje _.

_ Izwiestija _ oceniają natomiast, że _ przygody Zakajewa w Polsce rozwijały się według przewidywalnego scenariusza _. _ Miejscowa policja nie mogła nie zatrzymać londyńskiego gościa. Jednak po sześciogodzinnym przesłuchaniu został on zwolniony bez kaucji lub poręczenia _ - relacjonuje gazeta.

Na ten sam aspekt zwraca uwagę także wielkonakładowa _ Komsomolskaja Prawda _. _ Obrona samozwańczego premiera samozwańczej Iczkerii wierzyła w pomyślny finał tej sprawy i zamierzała prosić o zwolnienie jej klienta za kaucją. Jednak polski wymiar sprawiedliwości zaoszczędził adwokatom pieniędzy _ - przekazuje dziennik.

bEiPnjxq

_ Komsomolskaja Prawda _ podaje również, że _ Polacy, w odróżnieniu od innych krajów Unii Europejskiej, chociaż tymczasowo zatrzymali Zakajewa _. _ Z drugiej strony, w ciągu tego roku czterokrotnie był on w Polsce i ani razu nie miał z tego powodu jakichkolwiek nieprzyjemności. A międzynarodowy nakaz Interpolu przez cały ten czas obowiązywał _ - pisze gazeta.

Inny wielkonakładowy dziennik, _ Moskowskij Komsomolec _, wyraża z kolei pogląd, że _ Rosja nie przejdzie do porządku dziennego nad zwolnieniem Zakajewa _. _ Chce się jednak wierzyć, że nie przesadzi z krytyką Warszawy _ - wskazuje gazeta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t110964.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakajew;przesluchany;jest;wniosek;o;areszt;na;40;dni,103,0,677479.html) Zakajew przesłuchany. Jest wniosek o areszt na 40 dni Na razie Rosja nie przedstawiła wniosku o jego ekstradycję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t110967.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moskwa;liczyla;na;to;ze;polska;wyda;zakajewa,230,0,677862.html) Moskwa liczyła na to, że Polska wyda Zakajewa Rosyjskie media o decyzji polskiego sądu w sprawie Zakajewa.
bEiPnjxK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)