Notowania

wiadomości
08.02.2013 10:54

Rosyjski Greenpeace apeluje o zamknięcie celulozowni nad Bajkałem

Rosyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wezwał w piątek do zamknięcia celulozowni, która zanieczyszcza jezioro Bajkał na Syberii. Zasoby wodne Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rosyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wezwał w piątek do zamknięcia celulozowni, która zanieczyszcza jezioro Bajkał na Syberii. Zasoby wodne Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej. *

Zakłady celulozowo-papiernicze nad Bajkałem, które "od lat zanieczyszczają" to syberyjskie jezioro, największy rezerwuar wody słodkiej na Ziemi, "muszą zostać zamknięte" - powiedział agencji AFP przedstawiciel rosyjskiej filii Greanpeace'u Arkadij Iwanow.

"Są to stare zakłady, które zagrażają życiu i zdrowiu dziesiątków tysięcy mieszkańców regionu" - podkreślił. "Pożar, który zniszczył w czwartek część sprzętu po raz kolejny pokazuje, że zakłady te są wyjątkowo niebezpieczne" - zaznaczył.

Z powodu pożaru zakłady musiały wstrzymać prace; remont może potrwać "od trzech tygodni do miesiąca" - poinformował przedstawiciel ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, cytowany przez agencję Interfax.

Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy, położony na południowym brzegu Bajkału i uruchomiony w 1966 roku, w październiku 2008 roku został czasowo zamknięty po protestach ekologów; zainstalowany wówczas system oczyszczania ścieków z zamkniętym obiegiem wody sprawił, że fabryka stała się nierentowna. Zakłady wznowiły działalność w 2010 r.

W 1996 roku Bajkał, w którym występuje ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt, został wpisany wraz z przyległymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warunkiem było zaniechanie odprowadzania do jeziora ścieków. (PAP)

cyk/ ro/

13166828 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz