Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rotfeld doktorem honoris causa Akademii Obrony Narodowej

0
Podziel się:

Prof. Adam Daniel Rotfeld - były minister spraw zagranicznych, szef
Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia, współprzewodniczący
Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych - otrzymał w czwartek tytuł doctora honoris causa
Akademii Obrony Narodowej.

*Prof. Adam Daniel Rotfeld - były minister spraw zagranicznych, szef Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia, współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych - otrzymał w czwartek tytuł doctora honoris causa Akademii Obrony Narodowej. *

Wygłaszając laudację, prof. Jacek Pawłowski z AON zaznaczył, że prof. Rotfeld, jak mało kto potrafi łączyć świat nauki i świat polityki. Jak podkreślił, Rotfeld jest "człowiekiem, którego należy zaliczyć do niestety nielicznego w Polsce grona wybitnych uczonych-polityków".

Jako politolog i prawnik Rotfeld wprowadził naukę i jej prestiż do polityki zagranicznej i ogólnie do politycznego dyskursu - mówił Pawłowski. "Obecność prof. Rotfelda jako człowieka nauki w składzie rządu RP, nadane mu ordery i odznaczenia wielu państw pokazują, że żadnego stanowiska nie lekceważył, a urzędów publicznych, do których aspirował, nie instrumentalizował lecz dbał o ich szacowny wizerunek i prestiż" - powiedział Pawłowski.

Dodał, że "analizując dorobek naukowy Rotfelda z jednej strony i jego działalność polityczną z drugiej, trzeba zauważyć, że ich wspólnym mianownikiem jest kilka wartości, które profesor ceni szczególnie: wolność, demokracja, suwerenność narodu i państwa, prawa człowieka i szacunek dla życia, rodzina, wreszcie wolny rynek i gospodarka wolnorynkowa". Jak zaznaczył, są to wartości "wpisane w kod genetyczny Europy".

Zwrócił uwagę, że dorobek naukowy prof. Rotfelda, to ponad 450 publikacji w kraju i zagranicą, w tym 12 książek autorskich i 20 monografii współautorskich oraz ponad 350 artykułów i studiów naukowych. "Dorobek naukowy profesora pokazuje, że jest to erudyta, wielkiej klasy badacz, przenikliwy obserwator" - powiedział prof. Pawłowski.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej podkreślił, że prezydent Bronisław Komorowski wysoko ceni opinie prof. Rotfelda i zawsze w sprawach ważnych dla bezpieczeństwa Polski, zasięga jego rady. Pogratulował też Senatowi AON za dokonanie tak "znakomitego wyboru i uhonorowanie bogatego dorobku narodowego oraz wkładu praktycznego prof. Rotfelda w kształtowanie polskiego bezpieczeństwa".

"Prof. Rotfeld jest jednym z najbardziej cenionych na świecie znawców problematyki bezpieczeństwa; jest przy tym niekwestionowanym liderem naszej polskiej społeczności badaczy, analityków i praktyków zajmujących się sprawami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego" - podkreślił Koziej.

Podczas uroczystości odczytano też list skierowany do prof. Rotfelda przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. "Pragnę wyrazić swój najwyższy osobisty podziw oraz szacunek dla osiągnięć naukowych pana profesora oraz dokonań w sferze dyplomacji, polityki i działalności społecznej" - napisał minister.

Adam Daniel Rotfeld urodził się 4 marca 1938 r. w Przemyślanach koło Lwowa. Ukończył Wydział Dyplomatyczno-Konsularny Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie oraz Studium Dziennikarskie UW.

Przez wiele lat pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM) w Warszawie - początkowo jako redaktor a potem jako pracownik naukowy i kierownik w Zakładzie Bezpieczeństwa Europejskiego PISM. Prze wiele lat był też związany ze Sztokholmskim Międzynarodowym Instytutem Badań nad Pokojem (SIPRI). W 1991 został dyrektorem tej placówki; funkcję tę pełnił przez dwie kadencję.

W 2000 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał go w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W 2002 roku Rotfeld został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Leszka Millera, a rok później objął funkcję sekretarza stanu w tym resorcie. W styczniu 2005, po objęciu urzędu marszałka Sejmu przez Włodzimierza Cimoszewicza, Rotfeld przejął stanowisko ministra spraw zagranicznych. Sprawował tę funkcję do końca października 2005 r.

Rotfeld jest związany z Międzynarodowym Instytutem Studiów Strategicznych (IISS) w Londynie, Instytutem Badań nad Pokojem i Polityką Bezpieczeństwa przy Uniwersytecie Hamburskim oraz Szwedzką Królewską Akademią Wiedzy Wojskowej. Był też przedstawicielem przewodniczącego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w sprawie politycznego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu (Mołdawia).

Współpracuje też ze strukturami ONZ. W 2008 r. został szefem Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. Rok później otrzymał od Sekretarza Generalnego ONZ nominacje na członka Grupy Ekspertów NATO do przygotowania Nowej Koncepcji Strategicznej Sojuszu ("Grupa Mędrców"). (PAP)

mzk/mok/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)