Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozdano nagrody festiwalu filmów studenckich Młode Kadry

0
Podziel się

7 równorzędnych nagród głównych przyznano twórcom uczestniczącym w zakończonym
w sobotę w Płocku 5. Światowym Festiwalu Filmów Studenckich Młode Kadry 2010. W konkursie wzięło
udział 50 obrazów z 22 krajów.

bEggQGad

7 równorzędnych nagród głównych przyznano twórcom uczestniczącym w zakończonym w sobotę w Płocku 5. Światowym Festiwalu Filmów Studenckich Młode Kadry 2010. W konkursie wzięło udział 50 obrazów z 22 krajów.

Po raz pierwszy w historii festiwalu przyznano odrębną nagrodę w kategorii najlepszej kreacji aktorskiej. Zdobyła ją Vesela Kozakova, odtwórczyni pierwszoplanowej roli żeńskiej w filmie "WAGs" (Niemcy), historii Diny i Judith oraz ich związku z dwoma zawodowymi piłkarzami z Berlina.

"WAGs", wyreżyserowany przez Joachima Dollhopfa i Evi Goldbrunner, znalazł się także wśród nagrodzonych obrazów. Oprócz niego, nagrody zdobyły filmy: "It would be splended" (Litwa) w reżyserii Liny Lużyte, "No song in autumn" (Niemcy) w reżyserii Karstena Pruhla, "I know you" (Litwa) w reżyserii Dovile Sarutyte, "Babcia wyjeżdża" (Polska) w reżyserii Tomasza Jurkiewicza i "Death by suffocation" (Niemcy) w reżyserii Visara Moriny.

bEggQGaf

"Filmy konkursowe bardzo nam się podobały. Gdyby było to możliwe, wyróżnilibyśmy wszystkie, lecz festiwal rządzi się swoimi prawami" - powiedział podczas uroczystości rozdania nagród przewodniczący jury Paweł Łęski, aktor i teoretyk filmu. Dodał, że na podkreślenie zasługuje wysoki poziom prezentowanych obrazów i dojrzałość artystyczna ich twórców.

Filmy "I know you", "It would be splended" i "Babcia wyjeżdża" zdobyły jednocześnie wyróżnienia jury studenckiego, które uhonorowało w ten sposób także obrazy: "Solace" (Szwecja) - reżyseria Roxeheim Linnea, "Seeding dreams" (Francja) - reżyseria Pierre-Antoine Carpentier, "Just a little light" (Iran) - reżyseria Hamed Nobari oraz "Playing with angels" (Norwegia) - reżyseria Jade Hćrem Aksnes.

Jak zaznaczył dyrektor festiwalu, prezes Fundacji Cinema Art, Witold Kon, do tegorocznego konkursu zakwalifikowano 50 z 372 filmów zgłoszonych z 33 krajów. Podczas konkursowego przeglądu obejrzeć można było produkcje m.in. z Czech, Finlandii, Hiszpanii, Indii, Izraela, a także Korei, Kanady, Rosji, Tajwanu i USA.

"Obejrzeliśmy kilkadziesiąt bardzo dobrych filmów studenckich. Było to interesujące kino. Mam nadzieję, że festiwal będzie się tu w Płocku rozwijał" - powiedział Kon na zakończenie festiwalu, który trwał od 7 października.

bEggQGal

Światowy Festiwal Filmów Studenckich "Młode Kadry" trafił do Płocka w 2009 r. Wcześniej odbywał się w Warszawie. (PAP)

mb/ malk/

bEggQGaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)