Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozdawali ogórki. Bo tracą miliony

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu hiszpańskich rolników wysypało w czwartek przed siedzibą konsulatu Niemiec w Walencji, na wschodzie Hiszpanii, ponad 300 kilogramów owoców i warzyw.

Rozdawali ogórki. Bo tracą miliony
(PAP/EPA)

Kilkudziesięciu hiszpańskich rolników wysypało przed siedzibą konsulatu Niemiec w Walencji, na wschodzie Hiszpanii, ponad 300 kilogramów owoców i warzyw, aby zaprotestować przeciwko stratom, jakie ponieśli w wyniku _ kryzysu ogórkowego _.

Rolnicy wyrzucili przed konsulatem ogórki, pomidory, ziemniaki, paprykę, brzoskwinie i śliwki. Nieśli transparenty z napisami: _ Kłamstwo o ogórkach mnie zrujnowało _ i _ Przez kłamstwo nie kupują moich warzyw _. Przechodniom rozdawano torby z owocami i warzywami.

Początkowo niemieccy naukowcy wskazali importowane hiszpańskie ogórki jako źródło zarażeń pałeczką okrężnicy EHEC. Pomimo wycofania się przez Niemcy z tego oskarżenia, wiele państw pozostawia zamknięte granice dla hiszpańskich warzyw i owoców.

Według lokalnej organizacji rolników La Unio de Llauradors, tylko w regionie Walencji straty branży owocowo-warzywnej przewyższają 2 mln euro. Kryzys objął po 15 tys. hektarów upraw warzyw i owoców w tym regionie.

Zdaniem rzecznika La Unio, Ramona Mampeli, _ za postawą Niemiec kryją się inne interesy, takie jak umowy z Marokiem, Mercosur i interesy wielkich firm _. Mercosur, czyli Wspólny Rynek Południa, to regionalne ugrupowanie integracyjne w Ameryce Południowej, działające m.in. na rzecz koordynacji polityki gospodarczej. Jej członkami są: Argentyna, Brazylia, Paragwaj oraz Urugwaj.

Protestujący chcieli przekazać niemieckiemu konsulowi list, w którym opisali swoją sytuację, która -ich zdaniem - jest skutkiem _ nieodpowiedzialności _ Niemiec. W liście zażądali odszkodowań za poniesione straty w postaci _ kampanii na rzecz odzyskania rynków zbytu i oczyszczenia w oczach opinii publicznej _. Rolnicy nie przekazali jednak listu, gdyż konsulat był zamknięty.

Unijny komisarz ds. zdrowia i konsumentów John Dalli powiedział wczoraj, że nie potwierdziły się wstępne podejrzenia niemieckich władz, że źródłem zakażenia pałeczką okrężnicy EHEC są ogórki z Hiszpanii. Dodał, że testy trwają i że nie ma wskazań, by nie jeść ogórków.

Dziś hiszpański premier Jose Luis Rodriguez Zapatero powiedział, że jego kraj zwróci się do _ właściwych instancji w Europie _ o odszkodowanie za szkody poniesione przez hiszpańskie rolnictwo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t140479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ludzi;zabija;nowy;szczep;bakterii;juz;18;ofiar,135,0,843399.html) Ludzi zabija nowy szczep bakterii. Już 18 ofiar To szczep bakterii, którego nigdy wcześniej nie widziano - poinformowała dziś Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Brytyjczycy zdiagnozowali u siebie siedmiu chorych, w Czechach tyle osób podejrzewa się o zakażenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t140470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/200;mln;euro;strat;hiszpania;chce;rekompensaty;od;niemiec;i;ue,216,0,842968.html) 200 mln euro strat. Hiszpania chce rekompensaty od Niemiec i UE Hiszpański rząd informuje, że przez oskarżenia dotyczące ogórków zarażonych bakterią coli, pod znakiem zapytania stoi 300 tysięcy miejsc pracy w rolnictwie. Zdaniem zdaniem producentów, za bezpodstawne oskarżenia musi odpowiedzieć niemiecki rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t140611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/skazone;warzywa;w;niemczech;juz;ponad;tysiac;chorych,150,0,842902.html) Skażone warzywa. W Niemczech już ponad tysiąc chorych Zostali zakażeni zjadliwym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. To największa taka epidemia na świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)