Notowania

wiadomości
03.09.2013 19:00

Rozmowy KGHM ws. długoterminowych umów na odbiór energii od PGE

KGHM prowadzi rozmowy ws. długoterminowych umów na odbiór energii od Elektrowni Opole i mającej powstać elektrowni jądrowej - powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes KGHM Herbert Wirth.

Podziel się
Dodaj komentarz

KGHM prowadzi rozmowy ws. długoterminowych umów na odbiór energii od Elektrowni Opole i mającej powstać elektrowni jądrowej - powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes KGHM Herbert Wirth.

"Prowadzimy rozmowy w sprawie długoterminowych kontraktów na odbiór energii i z Elektrowni Opole, i z elektrowni jądrowej" - powiedział Wirth.

Na pytanie, o jak długi kontrakt chodzi, odpowiedział: "Zużywamy 2,5-2,7 TWh rocznie. Jeśli ktoś nam da 2 TWh w perspektywie 10 lat, to czemu nie".

Prezes PGE Krzysztof Kilian poinformował 28 sierpnia, że spółka prowadzi rozmowy na temat kontraktów długoterminowych na odbiór energii z Opola. Nie chciał jednak podawać szczegółów.

KGHM prowadzi analizy, które mają dać odpowiedź, czy prognoza wyników zostanie zrealizowana - powiedział dziennikarzom Wirth. Dodał, że spółka zrobi wszystko po stronie kosztowej, przychodowej i wolumenowej, by do obniżenia prognozy nie doszło.

Wirth zapytany, czy możliwe jest obniżenie prognozy przez KGHM, odpowiedział: "Umówiliśmy się z rynkiem na 10 proc. odchylenia od prognoz. Zrobimy wszystko po stronie kosztowej i być może przychodowej, być może wolumenowej, by nie zaistniała taka sytuacja". "Prowadzimy szczegółowy przegląd aspektów finansowych, który ma nam dać odpowiedź, czy prognoza będzie zrealizowana" - dodał.

W lutym KGHM Polska Miedź opublikowała prognozę wyników spółki na rok 2013. Koncern zakłada w niej osiągnięcie przychodów ze sprzedaży w wysokości 18.930 mln zł, EBITDA na poziomie 5.337 mln zł i zysku netto w wysokości 3.204 mln zł.

Prezes KGHM powiedział również, że spółka widzi szansę na renegocjowanie podatku od niektórych kopalin w 2014 r. i prowadzi do tego przygotowania. Dodał, że w 2013 r. wysokość płaconego przez spółkę podatku od kopalin przekroczy jej CIT.

"W tym roku podatek od niektórych kopalin przekroczy wartość podatku CIT. Dziennie przekazujemy do budżetu 7 mln zł z tytułu podatku od kopalin. W 2014 roku jest szansa na renegocjowanie tego podatku, firma się do tego przygotowuje" - zaznaczył Wirth.

Dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec lipca 2013 roku 1.190,255 mln zł.

W ustawie budżetowej na 2013 rok zapisano dochód z podatku od wydobycia niektórych kopalin na poziomie 2,2 mld zł. (PAP)

pel/ pr/ mj/ jtt/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz