Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczął się 19. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

0
Podziel się:

19. Festyn Archeologiczny pod hasłem "Archeolog - zawód czy przygoda?"
rozpoczął się w sobotę na terenie muzeum i skansenu archeologicznego w Biskupinie (woj.
kujawsko-pomorskie). Przez tydzień zwiedzający będą mogli spróbować własnych sił w badaniach
archeologicznych.

19. Festyn Archeologiczny pod hasłem "Archeolog - zawód czy przygoda?" rozpoczął się w sobotę na terenie muzeum i skansenu archeologicznego w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Przez tydzień zwiedzający będą mogli spróbować własnych sił w badaniach archeologicznych.

"Z okazji 80-lecia odkrycia Biskupina pomożemy naszym gościom znaleźć odpowiedź na pytanie +Archeologia - zawód czy przygoda?+. Chcemy przełamać stereotyp, że archeolog to ktoś leżący plackiem na ziemi ze szpatułką w dłoni, odkopujący powoli skamieliny" - powiedział Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum i skansenu w Biskupinie.

Organizatorzy tegorocznej edycji imprezy chcą także pokazać, że współczesna archeologia to połączenie wiedzy i umiejętności z wielu dziedzin nauki: antropologii, archeozoologii czy geofizyki. Można będzie również zobaczyć mało znane metody badań, m.in. w olbrzymim kontenerze (ok. 60 tys. litrów wody) przez specjalne okna uczestnicy zabawy będą mieli możliwość oglądać pracę archeologów podwodnych.

"Zainscenizowaliśmy też dla zwiedzających prawdziwe stanowiska archeologiczne, na których można własnoręcznie odnaleźć i wydobyć drobne przedmioty. Każdy odkrywca może natychmiast udać się ze znaleziskiem do fachowca, by uzyskać maksymalnie dużo informacji na temat swego trofeum" - dodał Zajączkowski.

Codziennie zwiedzający będą mieli do dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk prezentacyjno-edukacyjnych, m.in. "Laboratorium antropologa, czyli co powiedzą nam ludzkie kości", "Laboratorium archeozoologa - tajniki kości zwierzęcych", "Opowieści o pradziejowej diecie w laboratorium archeozoologa", "Na co chorowali nasi przodkowie - prezentacja kości z paleopatologiami". Goście festynu zobaczą także pokazy archeologicznej dokumentacji rysunkowej pod wodą, wykonania dokumentacji fotograficznej pod wodą i strój nurka klasycznego.

Na scenie głównej będą grały i tańczyły zespoły "Percival", "Comhlan", "Tryzna" i "Laiminguo". W ciągu dziewięciu dni, codziennie, odbywać się będą inscenizacje słowno-muzyczne dotyczące dynastii piastowskiej, połączone z walkami wojów.

W pawilonie muzealnym otwarta zostanie wystawa pt. "Fenomen Nidajna", poświęcona odkryciu na Mazurach stanowiska kultowego z późnego okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów. Eksponaty wydobyte tam przez archeologów prezentowane będą w salach, których wystrój ma przypominać okolice jeziora Nidajno.

W wydawanej codziennie bezpłatnej "Gazecie Biskupińskiej" będzie można znaleźć eseje, artykuły popularnonaukowe, a także ciekawostki na tematy związane z festynem. Dodatkową atrakcją może być dojazd na festyn zabytkową kolejką wąskotorową z pobliskiego Żnina.

Szczątki osady w pobliżu wsi Biskupin odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel, Walenty Szwajcer. Powiadomił o znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), jednego z najwybitniejszych polskich archeologów XX stulecia.

Już w 1934 roku rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej.

Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono fragmenty osady i jej umocnień. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

Obecnie muzeum i skansen w Biskupinie należą do najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Tegoroczny festyn potrwa do 22 września. (PAP)

olz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)