Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się debata wyborcza dot. zdrowia i polityki społecznej

0
Podziel się:

Przedstawiciele PO, PSL, SLD i PJN rozpoczęli w piątek wieczorem debatę
wyborczą w TVN24. Będą dyskutować o systemie ochrony zdrowia oraz o polityce społecznej. To
pierwsza w cyklu sześciu debat z udziałem przedstawicieli partii zasiadających w parlamencie.

Przedstawiciele PO, PSL, SLD i PJN rozpoczęli w piątek wieczorem debatę wyborczą w TVN24. Będą dyskutować o systemie ochrony zdrowia oraz o polityce społecznej. To pierwsza w cyklu sześciu debat z udziałem przedstawicieli partii zasiadających w parlamencie.

W debacie uczestniczą: minister zdrowia Ewa Kopacz (PO), minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak (PSL), były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz (PJN). Debatę prowadzi dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Dyskusja ma być podzielona na cztery rundy: pierwsze dwie będą dotyczyły systemu ochrony zdrowia, trzecią przewidziano na pytania wzajemne uczestników debaty, czwarta ma być poświęcona polityce społecznej. W pierwszej rundzie uczestnicy mają dostać to samo pytanie - będą mieli dwie minuty na odpowiedź, jeśli zechcą przedłużyć odpowiedź, np. odnosząc się do wypowiedzi przeciwnika, odpowiednio zostanie im skrócony czas przewidziany na podsumowanie debaty.

W dyskusji nie bierze udziału przedstawiciel PiS. "TVN to nie jest miejsce, gdzie można zorganizować rzetelną i obiektywną debatę. W Polsce jest tak, że media publiczne są przejęte przez PO i PSL, a prywatne mają swoje sympatie polityczne" - uzasadnił decyzję swojej partii rzecznik PiS Adam Hofman. W czasie debaty na antenach TVP Info, Polsat i Polsat News trwa rozmowa z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W czwartek TVP i Polsat poinformowały, że w organizację debaty w TVN24 stacje się nie włączą, gdyż w ich ocenie powinni wziąć w niej udział przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy w całym kraju. Takich komitetów jest siedem - poza partiami parlamentarnymi, także Ruch Palikota i Polska Partia Pracy - Sierpień 80.

W czasie trwania debaty Ruch Palikota zorganizował demonstrację, w proteście przeciw "dyskryminacji i marginalizacji" tego ruchu w debacie publicznej. Przed siedzibą spółki TVN pikietowało ok. 20 osób.

Decyzja o przeprowadzeniu sześciu debat przedwyborczych w ciągu 5 tygodni, z których w piątek odbywa się pierwsza, zapadła na poniedziałkowym spotkaniu szefów sztabów wyborczych partii zasiadających w parlamencie. Na tę propozycję nie przystał PiS, który chce, aby debaty odbywały się w Centrum Programowym tej partii.

Debaty będą dotyczyły pięciu bloków tematycznych: służby zdrowia i polityki społecznej, infrastruktury i polityki regionalnej, gospodarki i stanu finansów publicznych, polityki zagranicznej oraz rolnictwa i spraw wsi. Jako ostatnia miałaby odbyć się debata liderów partyjnych.

Wcześniej, w ubiegły piątek, na antenie Polsatu odbyła się debata z udziałem szefa PO, premiera Donalda Tuska i prezesa PSL, wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Przedstawiciele siedmiu komitetów wyborczych - PSL, PiS, PO, SLD, PJN, PPP i Ruch Palikota - wezmą udział w debatach organizowanych przez TVP. Pierwsza z debat - w środę o godz. 22.10.

Jak poinformowała TVP w komunikacie, w ramach cyklu pięciu debat pt. "Wybory Polaków" poruszone zostaną tematy: "Praca, gospodarka, finanse", "Edukacja, rozwój, państwo", "Sąsiedzi, Europa, bezpieczeństwo". Dwie debaty zatytułowano "Najważniejsze pytania"; w pierwszej głos zostanie oddany kobietom reprezentującym komitety wyborcze, a druga będzie prezentować poglądy liderów komitetów wyborczych. (PAP)

pro/ ral/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)