Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęła się Rada Naczelna PSL; ma zdecydować o koalicji z PO

0
Podziel się:

o godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Rady
Naczelnej PSL, która ma zadecydować o utworzeniu koalicji rządowej
z PO. Liderzy PSL zapewniają, że decyzja w sprawie koalicji "w
zasadzie" już zapadła.

o godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, która ma zadecydować o utworzeniu koalicji rządowej z PO. Liderzy PSL zapewniają, że decyzja w sprawie koalicji "w zasadzie" już zapadła.

"Decyzja będzie na +tak+" - ocenił w rozmowie z PAP szef Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski. Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział PAP, że Rada podejmie "strategiczną" decyzję w sprawie współpracy z PO oraz określi "generalne" zasady tej współpracy. Poinformował też, że podczas obrad zostanie przyjęta "Deklaracja Koalicyjna".

"Podejmiemy decyzję ws. utworzenia koalicji z PO. Nie będzie niespodzianki" - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad wiceszef PSL Jan Bury. "Wyborcy w pewnym sensie skazali nas, czyli PSL-PO na siebie" - dodał szef Rady Jarosław Kalinowski.

Według informacji PAP, "Deklaracja Koalicyjna" rządu PO-PSL jest dwustronicowa; zawiera podstawowe cele nowego rządu oraz odniesienia do ideowych zasad obu partii. Do Deklaracji zostanie dołączony aneks zawierający zasady programowe PSL i PO.

Członkowie Rady mają wysłuchać informacji Pawlaka o stanie rozmów koalicyjnych i zapisach wstępnej umowy koalicyjnej.

Desygnowany w piątek na premiera szef PO Donald Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi ostateczny skład swojego gabinetu. Wiadomo, że ludowcy otrzymają resorty: gospodarki (dla Waldemara Pawlaka, w randze wicepremiera), rolnictwa (prawie pewna nominacja dla Marka Sawickiego), oraz pracy, lub ochrony środowiska.

Według informacji PAP, Platforma wolałaby, aby PSL objął resort pracy; jednak ludowcy obstają przy ministerstwie środowiska. "Resort pracy jest bardzo trudny, dla nas to nowy obszar. Na pewno kadrowo jesteśmy silniejsi w obszarze ochrony środowiska. Platforma, po odpadnięciu kandydatury Michała Boniego, nie ma pewniaka na funkcję ministra pracy" - powiedział PAP jeden z liderów PSL.

Jeśli ludowcy otrzymają resort środowiska, to kandydatami na objęcie tego resortu są: Stanisław Żelichowski (który był już ministrem środowiska), Janusz Piechociński (w latach 1999-2001 prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska) oraz pozapartyjny ekspert - prezes BOŚ Jerzy Witold Pietrewicz. Tusk nie wykluczył wcześniej, że - po konsultacjach z Pawlakiem - zarówno resort pracy, jak i ochrony środowiska obejmą bezpartyjni fachowcy.

Nie wiadomo też ile stanowisk wojewodów i wicewojewodów obejmie PSL. "To sprawa drugorzędna, czy to będzie 6, 3, czy jeden. Jeśli będzie zasada współodpowiedzialności, to na pewno gdzieś tam ci wojewodowie będą. Ale ilu, jacy - nie wiadomo. Nie ma takich rozmów" - powiedział PAP Marek Sawicki.

Według zapowiedzi liderów PO i PSL, ludowcy - na zasadzie "solidarnej współodpowiedzialności" - będą mieli swoich przedstawicieli w każdym ministerstwie.

"Rada Naczelna podejmie kierunkową decyzję o wejściu do koalicji rządowej z PO" - powiedział PAP negocjator ludowców w sprawie koalicji, Eugeniusz Grzeszczak. Jak dodał, możliwe, że Rada zdecyduje o wejściu PSL do rządu, a kompetencje w sprawie szczegółowych ustaleń przekaże Naczelnemu Komitetowi Wykonawczemu PSL.

Zdaniem Kalinowskiego, podczas posiedzenia Pawlak przedstawi kandydatów PSL do rządu. "Takie są oczekiwanie członków Rady" - zaznaczył. Jednak nie jest to przesądzone. Pawlak powiedział PAP, że - w kwestii przedstawienia kandydatów - nie ma pośpiechu. Tusk powiedział, że w poniedziałek lub wtorek spotka się jeszcze z Pawlakiem - m.in. w sprawie kandydatów do rządu.

"Nie ma sensu na starcie koalicji zapisywać wszystkiego w stu procentach i za chwilę wypominać sobie różnego rodzaju nieścisłości" - ocenił poseł PSL Marek Sawicki. Zdaniem wiceszefa partii Jana Burego, politycy PO-PSL do tej pory ustalili 95 proc. programu rządu koalicyjnego.

Poseł PSL Eugeniusz Grzeszczak powiedział dziennikarzom, że zostały już ustalone z PO parytety w komisjach sejmowych. PSL ma otrzymać kierownictwo komisji samorządowej i ds. Unii Europejskiej.

O godz. 14 przewidziana jest konferencja prasowa. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)