Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Senatu

0
Podziel się:

Nowelizacją Kodeksu postępowania karnego, projektami zmian ustawy o
księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o straży granicznej zajmie się Senat na rozpoczętym w
środę po godz. 10 posiedzeniu. Senatorowie wysłuchają też sprawozdania ws. ochrony języka
polskiego.

Nowelizacją Kodeksu postępowania karnego, projektami zmian ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o straży granicznej zajmie się Senat na rozpoczętym w środę po godz. 10 posiedzeniu. Senatorowie wysłuchają też sprawozdania ws. ochrony języka polskiego.

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego umożliwia osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, której prawa zostały naruszone, choć nie jest formalnie osobą pokrzywdzoną, złożenie zażalenia na postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego, bądź odmowę jego wszczęcia. Pokrzywdzonego, którym jest osoba nieporadna, będą mogli reprezentować w czynnościach prawnych najbliżsi.

Dotychczasowe przepisy dopuszczają jedynie możliwość obrony praw pokrzywdzonego przez adwokata lub radcę prawnego (w charakterze pełnomocnika)
, przedstawiciela ustawowego, a w przypadku osób małoletnich lub nieporadnych - także osobę, pod której pieczą pozostaje.

Senat zajmie się też projektem zmian w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, który dostosowuje przepisy prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

W porządku obrad Senatu jest ponadto ustawa zmieniająca zakres obowiązywania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 r.

W 1989 i 1999 roku Indie na liście gatunków zagrożonych chciały umieścić trzy podgatunki lisa i cztery podgatunki łasicy. Unia Europejska zgłosiła jednak zastrzeżenia do tych propozycji. Polska chce dołączyć więc do państw UE, które tego zastrzeżenia dokonały. Dzięki tej decyzji nie będzie obciążona problemami wynikającymi z nadzwyczajnych środków obowiązujących w przypadku gatunków chronionych np. procedurom ich certyfikowania.

Izba rozpatrzy też senacki projekt zmian w ustawie o Straży Granicznej. Projekt daje SG prawa do wykrywania, rozpoznawania, zapobiegania i ścigania przestępstw handlu ludźmi, w tym: oddania innej osoby w stan niewolnictwa, uprawiania handlu niewolnikami, a także utrzymywania osoby w stanie niewolnictwa.

Senatorowie wysłuchają też sprawozdania ze stanu ochrony języka polskiego w latach 2010-2011. Dotyczy ono poprawności językowej i sprawności komunikatywnej internetowych materiałów pisemnych, kierowanych do obywateli przez ministerstwa i wybrane instytucje centralne.

Jak podkreślono we wprowadzeniu do sprawozdania, osoby odwiedzające strony internetowe instytucji państwowych łączy potrzeba informacji, różni natomiast wykształcenie, status społeczny i poziom sprawności językowej.

"Tacy różnorodni odbiorcy wymagają komunikatów zróżnicowanych pod względem językowo-stylistycznym" - czytamy. Tymczasem, zaznaczono, zdecydowana większość analizowanych tekstów ma charakter oficjalny. Według analizy, autorzy tekstów "nie umieją, bądź nie chcą, albo się boją pisać językiem prostym". "Tworzą teksty hermetyczne, przesycone informacją, szablonowe, trudne w odbiorze, bardzo rzadko zróżnicowane w zależności od adresata" - napisano. (PAP)

wni/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)