Notowania

wiadomości
15.03.2012 12:26

Rozpoczęło się posiedzenie RBN ws. szczytu NATO w Chicago

W czwartek w południe, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jego tematem jest majowy szczyt NATO w Chicago, w tym strategia wobec Afganistanu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W czwartek w południe, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jego tematem jest majowy szczyt NATO w Chicago, w tym strategia wobec Afganistanu. *

Problematykę mają przedstawić szefowie: MON Tomasz Siemoniak i MSZ Radosław Sikorski.

Jak informuje BBN, bezpośrednio po posiedzeniu Rady, około godz. 13.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy z udziałem prezydenta Komorowskiego oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja.

W maju prezydent będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczyt NATO, którego jednym z wiodących tematów ma być przyszłość afgańskiej misji.

Na początku marca Komorowski udał się z wizytą do Kabulu, gdzie spotkał się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem, rozmawiał też z dowódcą ISAF gen. Johnem R. Allenem. Odwiedził również główną bazę polskiego kontyngentu w Ghazni.

Polska chce zakończyć misję bojową w Afganistanie zgodnie z planem NATO, zamierza też pomagać temu krajowi po zakończeniu misji ISAF w 2014 r.; na razie obecność polskich żołnierzy jest niezbędna - podkreślał w Afganistanie prezydent.

Podczas szczytu NATO w listopadzie 2010 r. sojusznicy zdecydowali, że do końca 2014 r. opuszczą Afganistan.

W lutym sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że siły afgańskie przejmą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w całym kraju do połowy 2013 roku. Do tego czasu siły ISAF będą stopniowo przechodzić od roli bojowej do wspierającej.

Tymczasem po zastrzeleniu w niedzielę 16 cywilów w Kandaharze przez amerykańskiego żołnierza, w Stanach Zjednoczonych odżył spór o wojnę w Afganistanie. Administracja USA podkreśliła jednak w poniedziałek, że nie zmieni strategii, w tym harmonogramu wycofywania wojsk z tego kraju.

Polacy wchodzą w skład podporządkowanych NATO Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) i odpowiadają przede wszystkim za bezpieczeństwo w prowincji Ghazni. Jesienią rozpoczął się proces redukcji polskiego kontyngentu: na dziesiątą zmianę misji pojechało 2,5 tys. żołnierzy, o 100 mniej niż wiosną.

RBN zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad. W jej skład wchodzą: premier, szef PO Donald Tusk; marszałkowie Sejmu - Ewa Kopacz i Senatu - Bogdan Borusewicz; wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak; szef BBN Stanisław Koziej; minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski; minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak; minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, przewodniczący Ruchu Palikota Janusz Palikot; szef SLD Leszek Miller.(PAP)

hgt/ brw/mok/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz