Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

0
Podziel się

We wtorek po godz. 11.00 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Ministrowie
zajmą się m.in. założeniami do projektu ustawy o dowodach osobistych.

bEioyiNx

We wtorek po godz. 11.00 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się m.in. założeniami do projektu ustawy o dowodach osobistych.

Według projektowanych zmian od 2011 roku będziemy posługiwać się wielofunkcyjnymi, elektronicznymi, biometrycznymi dokumentami. Zabraknie na nich informacji o miejscu zamieszkania, za to warstwa elektroniczna umożliwi złożenie podpisu cyfrowego. Za wymianę starego dowodu na nowy nic nie zapłacimy.

Nowością będzie też możliwość wnioskowania o dowód w dowolnej gminie na terytorium kraju, a nie - jak to było dotychczas - w tej, w której byliśmy zameldowani. O nowy dowód będzie się mógł starać każdy obywatel Polski, który ukończył 13 lat. Te dla nieletnich będą wyglądały identycznie jak te dla dorosłych.

bEioyiNz

W specjalnym Rejestrze Dowodów Osobistych będą gromadzone m.in. szczegółowe dane personalne posiadacza dokumentu, jego fotografia, a także informacje dotyczące certyfikatu podpisu osobistego. Do korzystania z tych danych uprawnione będą m.in.: prokuratura, policja, straż graniczna, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, ABW i CBA.

Środki na realizację projektu "pl.ID - polska ID karta" będą pochodziły głównie z budżetu Unii Europejskiej. W sumie koszty całej inwestycji wyniosą 230 mln 869 tys. zł (samo doposażenie gmin w infrastrukturę sprzętowo-systemową ma do 2013 roku kosztować ponad 19 mln zł). Z wyliczeń MSWiA wynika, że w latach 2010-2015 koszt produkcji nowych dowodów będzie wynosił około 250 mln zł rocznie. Resort nie przewiduje akcji wymiany dowodów, analogicznej do tej przeprowadzonej w latach 2001-2008. Dokumenty wydane przed dniem wejścia w życie nowej ustawy będą podlegały wymianie dopiero gdy stracą ważność.

Rada Ministrów ma zająć się też projektem nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Ministrowie mają też omówić projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Pod obrady rządu trafi też projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012 oraz projekt nowelizacji Prawa wodnego oraz Prawa ochrony środowiska. (PAP)

bEioyiNF

ajg/ par/ jra/

bEioyiOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)