Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęło się spotkanie premiera Tuska z premierem Turcji

0
Podziel się

Od ceremonii oficjalnego powitania w kancelarii premiera rozpoczęło się w
piątek przed południem spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem tureckiego rządu Recepem
Erdoganem. Głównymi tematami rozmów będą kwestie gospodarcze, negocjacje akcesyjne Turcji z UE oraz
sytuacja międzynarodowa.

bEpEbunF

Od ceremonii oficjalnego powitania w kancelarii premiera rozpoczęło się w piątek przed południem spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem tureckiego rządu Recepem Erdoganem. Głównymi tematami rozmów będą kwestie gospodarcze, negocjacje akcesyjne Turcji z UE oraz sytuacja międzynarodowa.

Erdogan, oprócz spotkania z Tuskiem, weźmie w piątek udział w polsko-tureckim Forum Gospodarczym, na którym swoją obecność zapowiedzieli tureccy przedsiębiorcy m.in. z branży budowlanej, energetycznej, odzieżowej, logistycznej, spożywczej i jubilerskiej.

Szefowie rządów Polski i Turcji będą rozmawiać w cztery oczy, potem spotkają się delegacje pod przewodnictwem premierów Tuska i Erdogana. W obecności szefów rządów ma zostać podpisana umowa o transporcie morskim. O godz. 12.25 planowane jest oświadczenia dla prasy premierów Polski i Turcji.

bEpEbunH

Według kancelarii premiera jednym z głównych tematów rozmów Erdogana w Warszawie będzie kwestia negocjacji akcesyjnych Turcji z UE oraz wprowadzenia przez Unię liberalizacji wizowej wobec Turcji. Rozmowy akcesyjne postępują wolno, gdyż wiele krajów, takich jak Niemcy, Francja, Austria czy Cypr, sprzeciwia się wstąpieniu Turcji do Unii Europejskiej. Ich zdaniem Turcja nie spełnia kryteriów członkostwa - takich jak wolność słowa czy wyznania, równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz ochrona mniejszości.

Ankara może z kolei liczyć na wsparcie Londynu i Sztokholmu. Turcja od dłuższego czasu podkreśla, że jest zainteresowana wyłącznie pełnym członkostwem w UE.

Wizyta Erdogana ma miejsce po raporcie Komisji Europejskiej dotyczącym postępów Turcji w negocjacjach akcesyjnych, ale przed dyskusją na forum Rady Europejskiej w sprawie polityki dalszego rozszerzania UE, która przewidziana jest na grudzień 2013 roku. W opublikowanym 16 października raporcie KE skrytykowała władze Turcji za działania w trakcie antyrządowych protestów w Stambule i innych miastach kraju na przełomie maja i czerwca, ale uznała, że negocjacje akcesyjne muszą nabrać tempa.

Tusk z premierem Turcji poruszy kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego oraz walki z terroryzmem. Premierzy mają też rozmawiać o stosunkach dwustronnych, kryzysie gospodarczym, współpracy w ramach NATO, a także o energetyce.

bEpEbunN

Wśród tematów spotkania są też wydarzenia na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Syrii, a także w Afryce Północnej i na Cyprze. Turcja, która ma z Syrią granicę o długości 900 km, w trwającym od 2011 roku konflikcie syryjskim wypowiedziała się otwarcie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, wzywając go do odejścia. W październiku liczba uchodźców z Syrii, którzy przedostali się na terytorium Turcji przekroczyła 600 tysięcy.

Polska strona chce podczas rozmów odnotować stan przygotowań do obchodów 600-letniej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Turcją, które przypadają na 2014 rok. Strona turecka chce z kolei wysondować ewentualne poparcie Polski dla kandydatury tureckiego Izmiru na lokalizację Expo2020.

Resort gospodarki podkreśla, że Turcja pozostaje głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. Według danych statystycznych za 2011 r. eksport do Turcji sytuował ją na 18 pozycji, a import z Turcji uplasował ten kraj na 21 miejscu. Turcja zajmuje 33 pozycję na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce, jednak - jak zauważa resort gospodarki - cały czas istnieje potencjał zwiększenia obecności tureckiego kapitału w Polsce.(PAP)

mrr/ par/ mow/

bEpEbuoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)