Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się spotkanie prezydenta i premiera ws. polityki zagranicznej

0
Podziel się:

O godzinie 18 w Belwederze rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława
Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmów ma być m.in. ostatni szczyt NATO w
Lizbonie oraz polityka zagraniczna, w tym relacje z Rosją.

O godzinie 18 w Belwederze rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmów ma być m.in. ostatni szczyt NATO w Lizbonie oraz polityka zagraniczna, w tym relacje z Rosją.

W piątek przywódcy 28 krajów NATO przyjęli nową koncepcję strategiczną na najbliższe 10 lat. Jest w niej zapowiedź budowy natowskiej obrony przeciwrakietowej - w odpowiedzi na "rzeczywiste i rosnące zagrożenie obszaru transatlantyckiego rozprzestrzenianiem rakiet balistycznych".

Dokument potwierdza, że obrona terytorialna i solidarność sojuszników na wypadek ataku jest podstawowym zadaniem NATO, zgodnie z art. 5 traktatu waszyngtońskiego. Z drugiej strony, strategia podkreśla nowe globalne wyzwania XXI wieku, jak terroryzm, rakiety, wojna cybernetyczna.

Prezydent, który wziął udział w piątkowo-sobotnim szczycie sojuszu, ocenił, że był on "wyjątkowo udany i dobrze przeprowadzony" oraz zaowocował przyjęciem dokumentu "absolutnie po myśli Polski". Z kolei premier ocenił w niedzielę, że w wyniku szczytu NATO w Lizbonie Polska uzyskała większe gwarancje bezpieczeństwa.

Na początek grudnia Bronisław Komorowski zapowiedział "serię dużych wydarzeń w polityce zagranicznej" - wizytę w Warszawie złożą prezydenci: Rosji i Niemiec, a następnie polski prezydent uda się z wizytą do Waszyngtonu.

6 grudnia Komorowski będzie podejmował przebywającego z wizytą w Warszawie prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Następnego dnia do Polski przyjedzie prezydent Niemiec Christian Wulff (7 grudnia). 8 grudnia Komorowski uda się do Waszyngtonu, gdzie spotka się z prezydentem Barackiem Obamą. (PAP)

pat/ ju/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)