Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu

0
Podziel się:

W środę po godz. 9 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Na początku
obrad posłowie przyjmą przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia pamięci zmarłego w zeszłym
tygodniu pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego.

W środę po godz. 9 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Na początku obrad posłowie przyjmą przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia pamięci zmarłego w zeszłym tygodniu pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego.

Projekt uchwały, autorstwa marszałek Ewy Kopacz, jednogłośnie poparło we wtorek Prezydium Sejmu. Imieniem Mazowieckiego nazwana ma zostać jedna z sejmowych sal.

Sejm będzie w środę debatował także m.in. nad trzema rządowymi projektami ustaw związanych z przyszłorocznym budżetem. Projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje, że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie z 2013 r. Oznacza to, że nie wzrosną również uposażenia oraz diety parlamentarne posłów i senatorów. Zamrożone zostaną też maksymalne pensje osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Ponadto utrzymane na poziomie z 2013 r. zostaną płace w budżetówce oraz fundusz świadczeń socjalnych.

W piątek posłowie będą głosować nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Debata w tej sprawie odbyła się w Sejmie przed dwoma tygodniami. Wnioskodawcy - Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców Karoliny i Tomasza Elbanowskich - chcą, by obywatele odpowiedzieli na pięć pytań, z których najwięcej emocji wzbudza to dotyczące obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Wniosek o referendum popierają kluby PiS, SLD, Solidarna Polska oraz Twój Ruch. Przeciw jest PO i zdecydowana część PSL. Ludowcy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji czy w głosowaniu wprowadzą dyscyplinę; klub PSL zbiera się w tej sprawie w czwartek. Stanowisko PSL jest kluczowe, ponieważ do odrzucenia wniosku potrzebna jest w Sejmie bezwzględna większość głosów (przy pełnej frekwencji 460 posłów jest to 231). Jeśli Platformie nie uda się zebrać tylu głosów, obywatelski wniosek zostanie skierowany do dalszych prac w komisji.

Marszałek Ewa Kopacz poinformowała w środę, że piątkowe głosowania, które rozpoczynają się o godz. 9 rano, potrwają około czterech godzin. (PAP)

par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)