Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu

0
Podziel się:

#
dochodzą dodatkowe szczegóły nt. porządku obrad

# dochodzą dodatkowe szczegóły nt. porządku obrad

#

21.11. Warszawa (PAP) - W środę po godz. 9.00 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. pilnym, rządowym projektem nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Projekt, opracowany przez MSW i przyjęty przez rząd 24 października, został skierowany do Sejmu jako pilny ze względu na konieczność przesunięcia terminu wejścia w życie ustaw o dowodach osobistych i o ewidencji ludności. Wynika to z decyzji o zmianie projektu "pl.ID - polska ID karta", który dotyczy wprowadzenia elektronicznych dowodów osobistych. Projekt zakłada, że zniesienie obowiązku meldunkowego zostanie przesunięte z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r.

Na środę zaplanowane jest też drugie czytanie projektu PO dotyczącego zmian w ustawie o ratownictwie medycznym. Chodzi o kryteria, jakie muszą spełniać lekarze pracujący w wyjazdowych zespołach specjalistycznych. Platforma chce zmienić ustawę, ponieważ - jak tłumaczą politycy tej partii - jeśli tak się nie stanie, to po 1 stycznia 2013 r. ponad 600 lekarzy straci uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.

Sejm zajmie się ponadto wnioskiem o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi (PiS), w związku z procesem karnym, jaki wytoczył mu lobbysta Marek Dochnal.

Dochnal zarzuca posłowi PiS pomówienie w jednym z programów telewizyjnych. "Klasyczny przykład pana Czempińskiego. To jest twórca, opiekun niejakiego Dochnala. To właściwie pan (Gromosław) Czempiński (b. szef UOP - PAP) stworzył Dochnala" - miał powiedzieć Macierewicz. W uzasadnieniu do wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pełnomocnik Dochnala argumentuje, że "przytoczona wypowiedź jest ewidentnym pomówieniem Marka Dochnala o to, że nie jest samodzielnym biznesmenem, że jest członkiem jakiejś siatki".

Rozpatrzony będzie także projekt uchwały w sprawie ustanowienia 18 kwietnia Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce i projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2013 Rokiem Pamięci o Powstaniu Styczniowym.

Posłowie wysłuchają informacji bieżącej w sprawie "planu prewencji przeciw zwiększonej aktywności ugrupowań skrajnie prawicowych oraz eskalacji incydentów o podłożu ksenofobicznym i nacjonalistycznym", o którą wnioskował klub Ruchu Palikota.

W porannych głosowaniach posłowie odrzucili dwa wnioski o poszerzenie porządku obrad. Odrzucony został wniosek o informację premiera na temat jakości stanowionego prawa w świetle wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego przepisów ustawy o grach hazardowych. Za wprowadzenie do porządku obrad było 195 posłów, 219 było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm nie zgodził się także, aby w porządku obrad znalazła się informacja na temat skuteczności działań tarczy antykorupcyjnej w kontekście ujawnionych przez media taśm działaczy partii Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Za" było 180 posłów, 214 było przeciw, 23 wstrzymało się od głosu.

We wstępnym porządku obrad umieszczony był projekt zmian w Regulaminie Sejmu, przygotowany przez klub PiS. Zakłada on m.in. likwidację sejmowej zamrażarki, wydłużenie prac nad projektami ustaw dotyczącymi podatków i zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Ostatecznie jednak - jak poinformowała marszałek Ewa Kopacz - projekt ten będzie rozpatrzony na następnym posiedzeniu izby (5-7 grudnia). Jak dodała, wnioskował o to klub PiS.(PAP)

ajg/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)