Notowania

tvp
27.08.2010 17:54

Rozpoczęły się czystki w TVP

Bogusław Szwedo został odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. Planowane jest także zawieszenie prezesa telewizji publicznej Romualda Orła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Bogusław Szwedo został odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP. Nowym przewodniczącym został przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji piątkowe posiedzenie zostało zwołane niezgodnie z prawem i następne ma być zwołane 10 września.

Według portalu gazeta.pl jeden z członków rady, Tomasz Szatkowski (rekomendowany przez PiS), twierdzi, że nie został prawidłowo powiadomiony o posiedzeniu RN i dlatego na posiedzenie nie przybył.

W związku z oświadczeniem Szatkowskiego Rada miała przez kilka godzin dyskutować nad tym, czy jej posiedzenie jest ważne, czy nie; ostatecznie po południu zdecydowała, że może podejmować legalnie decyzje. W trakcie piątkowego posiedzenia ma jeszcze dojść do głosowania nad zmianami w zarządzie TVP. Chodzi o zawieszenie dwóch członków zarządu związanych z PiS - Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego.

Według Presserwisu, zawieszenie Orła i Tejkowskiego spowodowałoby, że władza w telewizji publicznej zostanie w rękach Włodzimierza Ławniczaka i Pawła Palucha, kojarzonych z SLD.

Zgodnie z regulaminem Rady Nadzorczej TVP, członkowie Rady powinni być powiadomieni za poświadczeniem o planowanym posiedzeniu i porządku obrad co najmniej siedem dni przed jego terminem. Członkowie Rady muszą złożyć oświadczenia o trybie powiadamiania ich o posiedzeniu. Wymagane jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich członków RN.

Pisemne zawiadomienia informujące o zwołaniu posiedzenia Rady powinny być wysłane tego samego dnia wszystkim członkom Rady, na co najmniej siedem dni przed planowanym terminem posiedzenia listami poleconymi. Członków można zawiadomić również np. drogą elektroniczną, ale wtedy muszą oni osobiście potwierdzić otrzymanie powiadomienia. Regulamin RN TVP mówi, że posiedzenie jest ważne, gdy uczestniczy w nim co najmniej połowa składu.

Rada Nadzorcza zebrała się na wniosek Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy (związanej z SLD).

4 września wygasną kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Według znowelizowanej w lipcu ustawy medialnej, obecne zarządy TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni będą pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia nowych władz. Regulamin konkursów już przygotowuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Tagi: tvp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz