Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się wybory parlamentarne

0
Podziel się:

O godzinie 6.00 rozpoczęły się w Polsce
wybory parlamentarne. Otwartych zostało ponad 25 tys. lokali
wyborczych. Głosować będzie można do godziny 20.

bFgdeUUR

O godzinie 6.00 rozpoczęły się w Polsce wybory parlamentarne. Otwartych zostało ponad 25 tys. lokali wyborczych. Głosować będzie można do godziny 20.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln Polaków. Wszyscy udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Wybieramy 460 posłów spośród 6188 kandydatów i 100 senatorów spośród 385 osób. Oznacza to, że o jeden mandat poselski ubiega się 13 kandydatów, a o mandat senatorski - statystycznie 3,85 kandydatów.

bFgdeUUT

1181 obwodów do głosowania utworzono w szpitalach i domach opieki społecznej, a 183 - w aresztach, zakładach karnych i ich oddziałach zewnętrznych. Dla Polaków przebywających za granicą powstało 205 komisji obwodowych - w ponad 90 krajach.

Głosy w wyborach oddali już Polacy przebywający m.in. w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na różnicę czasu głosowanie zorganizowano tam w sobotę. Uniknięto w ten sposób sytuacji, w której głosowanie trwałoby tam jeszcze po zakończeniu wyborów w Polsce.

Po zamknięciu lokali wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza zacznie podawać wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów - na podstawie danych spływających z obwodów, poczynając do informacji z 30 proc. komisji obwodowych.

Hipotetyczny podział mandatów będzie podany po raz pierwszy przy wynikach wyborów określonych na podstawie danych z 30 proc. komisji obwodowych.

bFgdeUUZ

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych PKW ogłosi dopiero po otrzymaniu pisemnych protokołów ze wszystkich komisji okręgowych; PKW przewiduje, że będą one znane we wtorek.

W podziale mandatów poselskich będą uczestniczyć tylko te komitety, które w skali kraju otrzymają co najmniej 5 proc. głosów. W tegorocznych wyborach jest jeden komitet koalicyjny (Lewica i Demokraci), który musi pokonać 8 proc. próg wyborczy. (PAP)

mok/ woj/

bFgdeUVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)