Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczxął się X Bałtycki Festiwal Nauki

0
Podziel się:

Pokazy, wykłady, pikniki naukowe, zwiedzanie statków, w sumie ponad 850
imprez przygotowano dla uczestników X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Rozpoczął się w środę i potrwa
do 27 maja m.in. w Trójmieście, Słupsku, Elblągu.

Pokazy, wykłady, pikniki naukowe, zwiedzanie statków, w sumie ponad 850 imprez przygotowano dla uczestników X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Rozpoczął się w środę i potrwa do 27 maja m.in. w Trójmieście, Słupsku, Elblągu.

Festiwalowych atrakcji można szukać na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Malborka, Kwidzyna, Pelplina, Będomina, Borucina oraz Wąglikowic k. Kościerzyny.

Uczelnie wyższe, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego zorganizowały ponad 852 imprezy naukowe.

"Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki" - wyjaśnia pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki dr Tadeusz Zaleski.

Celem festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy zwracają uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych.

"Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim" - zaznacza dr Zaleski.

Już we wtorek 22 maja, jeszcze przed oficjalną inauguracją w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim odbył się piknik: "Bioróżnorodność - poznaj by zachować". W tym samym miejscu w niedzielę, 27 maja na wszystkich chętnych będzie czekał XIII Piknik Naukowy w Gdyni (blisko 100 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00) oraz pod Klifem Orłowskim (sobota, 26 maja od 10:00 do 16:45). Formę pikniku będzie miał również V Sopocki Dzień Nauki, który odbędzie się w piątek, 25 maja od godz. 10 do 18 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo.

W wielkie eksperymentatorium, zamieni się Dziedziniec im. Jana Heweliusza w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Dzieci, będą mogły bawić się doświadczeniami, a tym samym w bardzo przystępny sposób poznawać fascynujący świat fizyki. W programie znalazło się m.in. składanie tęczy, zabawa w ogródku matematycznym, spotkania z robotami.

W planie festiwalowych atrakcji Wydziału Chemicznego PG, znalazł się także pokaz efektownych reakcji chemicznych z udziałem kolorowych cieczy, płomieni i ciekłego azotu. Uczestnicy warsztatów "W naturze tkwi moc, czyli jak zrobić owocowo-warzywny krem" będą mogli samodzielnie sporządzić ekologiczne kosmetyki.

W Gdyni w niedzielę 27 maja będzie można zwiedzać trzy statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II", r/v "Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański) oraz - po raz pierwszy - r/v "Puck" (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni).

Program festiwalu jest dostępny na stronie: http://www.festiwal.gda.pl/XBFN/

ekr/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)