Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rozstrzygnięto konkurs dramaturgiczny "Metafory Rzeczywistości"
Dramat "Przyjaciel" Radosława Paczochy zdobył w sobotę główną nagrodę drugiej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. W konkursie jury oceniało blisko 130 prac.

W trakcie finału konkursu w piątek i w sobotę w Teatrze Polskim prezentowane były utwory trojga dramaturgów. Wybrane przez jurorów prace zostały przystosowywane przez reżysera i aktorów teatru przy współudziale autora do warunków sceny i prezentowane w formie czytań scenicznych.


Jak powiedział PAP Paweł Szkotak, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, jeden z jurorów konkursu, dramat Radosława Paczochy wyróżniał się spośród pozostałych finałowych prac zarówno pod względem sposobu podjęcia tematu, jak i przedstawienia na scenie.

"Powstał interesujący, ascetyczny dramat, który opowiada o tym, co dzieje się w umyśle głównego bohatera. Ten tekst po pracy dramaturga z reżyserem i aktorami ujawnił swoją potencję teatralną. Obrady jury były bardzo burzliwe, w tym roku nie mieliśmy jednego faworyta"- powiedział PAP Szkotak.

Dzieło Radosława Paczochy oparte jest na historii dotyczącej porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Jak zastrzega autor, w swojej pracy nie zamierzał rozstrzygać o winie, chciał stworzyć "dramat sumienia" podejrzanego o porwanie i zabójstwo przyjaciela.

Zadaniem konkursu dramaturgicznego było wyłonienie najciekawszych tekstów poświęconych problematyce współczesnej. Prace oceniało jury składające się z literaturoznawcy, prof. Przemysława Czaplińskiego, krytyka teatralnego Łukasza Drewniaka oraz Pawła Szkotaka. Swoje nagrody przyznali także dziennikarze i publiczność.

Do finału zakwalifikowane zostały dramaty "Nieskończona historia" Artura Pałygi, "Przyjaciel" Radosława Paczochy i "Sans Souci" Anny Wakulik. Do pracy przy tych tekstach zaproszeni zostali reżyserzy: Adam Guziński, Krzysztof Rekowski i Ewelina Pietrowiak.

Autor najlepszego dramatu otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Dwie pozostałe nagrody zdobył Artur Pałyga.

Jedno z finałowych dzieł ma jeszcze w tym sezonie zostać wystawione w pełnej wersji scenicznej na deskach Teatru Polskiego. Jak zastrzegł Paweł Szkotak, na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się premiery i które dzieło zostanie wybrane do realizacji.

Dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu, weszły do repertuaru Teatru Polskiego. (PAP)

rpo/ dym/

praca, premier, konkurs, metafory, dyrektor, rok
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.