Notowania

wiadomości
18.12.2012 20:15

Rozstrzygnięto konkurs "Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa 2012"

Tomasz Kamiński w kategorii filmów fabularnych i Jan Polewka w kategorii filmów dokumentalnych zwyciężyli w konkursie dla twórców scenariuszy "Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa 2012". Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tomasz Kamiński w kategorii filmów fabularnych i Jan Polewka w kategorii filmów dokumentalnych zwyciężyli w konkursie dla twórców scenariuszy "Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa 2012". Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Była to V edycja konkursu, w którym nagrody przyznawane są twórcom najlepszych scenariuszy filmowych związanych - miejscem akcji lub tematyką - z Małopolską. Nagrody przyznawało jury, w którym w tym roku zasiedli: Jerzy Stuhr, Magdalena Piekorz, Maria Malatyńska i Monika Franczak-Zmarz z Alvernia Studios.

W kategorii scenariusza filmu fabularnego pierwsze miejsce i nagrodę 40 tys. zł otrzymał Tomasz Kamiński za scenariusz pt. "Widokówka" - opowiadający o izraelskim pisarzu polskiego pochodzenia, dla którego przyjazd do Krakowa na spotkania autorskie staje się okazją do wspomnień i powrotem do minionych wydarzeń.

Drugą nagrodę i 30 tys. zł przyznano Wiktorowi Kubicy z Gronia za scenariusz pt. "Czempion" - będący swoistą balladą gangsterską o przestępcach zajmujących się m.in. oszustwami związanymi z odzyskiwaniem kamienic na krakowskim Kazimierzu i walczącym z nimi byłym bokserem.

Trzecie miejsce - 15 tys. zł - przypadło Szymonowi Jakubowskiemu za scenariusz pt. "Napad", opowiadający o napadzie na bank, z którym wiąże się skomplikowana zagadka i polityczna tajemnica.

W kategorii scenariusz filmu dokumentalnego nagrodę i 20 tys. zł otrzymał zwycięzca ubiegłorocznego konkursu Jan Polewka za scenariusz pt. "Dom pod wiecznym piórem", mówiący o Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie.

Wyróżnienie w tej kategorii przypadło Annie Laszczce za scenariusz pt. "Zabójstwo Pięknej Zośki", przybliżający historię tragicznej śmierci muzy krakowskich malarzy z okresu dwudziestolecia międzywojennego - Zofii Paluchowej, brutalnie zamordowanej z zazdrości przez własnego męża.

Organizatorami konkursu są: Województwo Małopolskie, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Telewizja Polska SA Oddział w Krakowie.

Przed uroczystą galą w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbył się wernisaż wystawy plakatów Ewy Natkaniec "Kulturalna Małopolska", na której zaprezentowano kolekcję 72 plakatów, które powstały w ramach projektu promującego najciekawsze wydarzenia kulturalne w regionie. (PAP)

hp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz