Notowania

wiadomości
06.04.2011 14:07

Rozstrzygnięto konkurs wiedzy o polskim parlamencie

Jakub Waśkiewicz z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu i Maciej Ściłba z Liceum Ogólnokształcącego w Lubsku zwyciężyli w konkursie wiedzy o polskim parlamencie. Uroczystość wręczenie nagród odbyła się w środę w Senacie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jakub Waśkiewicz z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu i Maciej Ściłba z Liceum Ogólnokształcącego w Lubsku zwyciężyli w konkursie wiedzy o polskim parlamencie. Uroczystość wręczenie nagród odbyła się w środę w Senacie.

Konkurs jest organizowany co roku pod patronatem marszałka Senatu i kuratorów oświaty w dwóch województwach. Tegoroczna 17. edycja została przeprowadzona przy współudziale Lubuskiego i Mazowieckiego Kuratorium Oświaty. Konkurs skierowano do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Jego celem było upowszechnienie wiedzy na temat historii polskiego parlamentu, jego współczesnej roli, znaczenia i działania oraz przybliżenie postaci związanych z historią parlamentaryzmu. Wiedza zdobyta podczas konkursu powinna, wedle zamierzeń organizatorów, sprzyjać wzrostowi świadomości społecznej oraz pozwolić młodzieży poznać mechanizmy funkcjonowania państwa i prawa.

W roku szkolnym 2010/2011 w konkursie wzięło udział łącznie ponad 1,2 tys. uczniów z obu województw. Do finału zakwalifikowało się 13 uczniów: sześciu z gimnazjów i siedmiu ze szkół ponadgimnazjalnych.

"Wiedza o polskim parlamentaryzmie jest bardzo istotna dla ugruntowania naszej demokracji, której parlament jest solą. To tutaj ścierają się różne poglądy, ponieważ różne poglądy mają obywatele naszego kraju. Cieszę się, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Mam nadzieję, że to zainteresowanie będzie się rozwijać z teorii w praktykę i że jak dorośniecie to nas tutaj zastąpicie" - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężył Jakub Waśkiewicz z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, drugie miejsce zajął Patryk Koblischke z Gimnazjum nr 1 w Słubicach, a trzecie - Michalina Sobota z Gimnazjum nr 1 w Drezdenku.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwszą nagrodę zdobył Maciej Ściłba z Liceum Ogólnokształcącego w Lubsku, drugą - Tomasz Nowakowski z Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku, a trzecią - Marek Matuszak z Liceum Ogólnokształcącego w Gubinie.

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali 2 tys. zł nagrody, drugich - 1,5 tys. zł, a trzecich - 1 tys. zł. Pozostali finaliści zostali uhonorowani wyróżnieniami. (PAP)

akn/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz