Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto konkurs "Zwrotnice czasu"

0
Podziel się:

Sześciu uczestników konkursu literackiego "Zwrotnice czasu" otrzymało w
środę w Warszawie nagrody za pisanie alternatywnych wersji historii XX wieku. Wszystkich
nagrodzonych zainspirowało opowiadanie "W maju 1939" Lecha Jęczmyka. Organizatorem konkursu było
Narodowe Centrum Kultury.

Sześciu uczestników konkursu literackiego "Zwrotnice czasu" otrzymało w środę w Warszawie nagrody za pisanie alternatywnych wersji historii XX wieku. Wszystkich nagrodzonych zainspirowało opowiadanie "W maju 1939" Lecha Jęczmyka. Organizatorem konkursu było Narodowe Centrum Kultury.

Konkurs "Zwrotnice czasu" związany był z obchodzoną w 2009 roku 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Do udziału w jego przygotowaniu zaproszono polskich twórców fantastyki: Marcina Wolskiego, Lecha Jęczmyka i Macieja Parowskiego. Napisali oni początki trzech historii alternatywnych, do których uczestnicy konkursu dopisywali kontynuacje. W konkursie wzięło udział 66 osób.

Najbardziej inspirujący okazał się wątek zapoczątkowany opowiadaniem Lecha Jęczmyka "W maju 1939". Proponowanym tu punktem wyjścia alternatywnej historii było zawiązanie w 1939 roku sojuszu Polski z Litwą, co opóźniłoby wybuch wojny o dwa lata. Nagrodę główną - po 2,5 tys. zł. otrzymali ex aequo Rafał Markowski i Michał Łazanowski, którzy rozwinęli pomysł Jęczmyka. Uznanie jury zdobyła także kontynuacja historii "W maju 1939" pióra Anny Włodarczyk, która otrzymała 2 tys. zł, a także wersje Karola Straussa, Karola Pieprza i Zbigniewa Smotera (każdy z nich dostał 1 tys. zł).

"Historyczne gdybanie jest bardzo źle widziane w świecie historyków. Jednak pisanie i studiowanie alternatywnych historii ma nieocenioną rolę wychowawczą. Patrząc, jak decyzje poszczególnych ludzi lub parlamentów wpływają na losy świata, uczymy się, jak brzemienne w skutki są nasze wybory" - powiedział Lech Jęczmyk w środę.

Ogłoszenie wyników konkursu połączone zostało z premierą dwu powieści przedstawiających alternatywne wersje historii XX wieku. Pierwsza z nich to "Burza" Macieja Parowskiego, która przedstawia rozwój wydarzeń, gdyby Polska, która odparła niemieckie natarcie i wraz z aliantami świętowała zwycięstwo w II wojnie światowej. Druga powieść - "Wallenrod" Marcina Wolskiego - to historia agentki polskiego wywiadu Heleny Wichmann, działającej w latach 30. i 40. XX wieku w hitlerowskich Niemczech. Zgodnie z pomysłem Wolskiego, cudowne ozdrowienie Piłsudskiego w 1935 roku i przyjęta przez niego taktyka postępowania z Niemcami, prowadzą do ocalenia Polski i zmiany całej historii XX wieku.

Konkurs "Zwrotnice czasu", a także obie powieści, są próbą podjętą przez Narodowe Centrum Kultury zaprezentowania czytelnikom historii w nowoczesnej formie. Obie powieści zaopatrzone są w szczegółowe przypisy, dzięki którym czytelnik może skonfrontować fantazję autora z rzeczywistością, alternatywną opowieść z żywą historią. (PAP)

aszw/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)