Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozstrzygnięto pierwszy ogólnopolski konkurs na komiks dla dzieci

0
Podziel się:

22-letnia Izabela Dudzik z Dąbrowy Górniczej wygrała pierwszą edycję
Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. Na konkurs nadesłano ponad 70
prac, wykonanych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem.

22-letnia Izabela Dudzik z Dąbrowy Górniczej wygrała pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. Na konkurs nadesłano ponad 70 prac, wykonanych w większości przez debiutantów lub młodych autorów z niewielkim dorobkiem.

Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W uroczystości wzięła udział wnuczka wybitnego autora polskiego komiksu - Paulina Christa.

Dudzik zdobyła pierwsze miejsce w konkursie za pracę pt. "Dorosłość". "Mój komiks jest o niechcianej dorosłości, o powolnym godzeniu się z tym, że człowiek dorasta. Główną bohaterką jest dziewczynka w wieku ok. siedmiu lat - do tej grupy wiekowej adresuję zresztą moją opowieść" - powiedziała PAP laureatka, studentka II roku projektowania graficznego na ASP w Katowicach.

Drugie miejsce ex-aequo przypadło Januaremu Misiakowi (komiks "Wszystko będzie dobrze") oraz Łukaszowi Piotrkowiczowi, Krzysztofowi Budziejewskiemu i Katarzynie Urbaniak (komiks "Rysiek i Królik"). Trzecie miejsce, także ex-aequo, zajęli Przemysław Surma i Jakub Syty (komiks "Kubatu") oraz Michał Chojnacki i Jakub Grochola (komiks "Skarb"). Specjalne wyróżnienie za komiks "w duchu Janusza Christy" otrzymali Maciej Kur i Piotr Bednarczyk (komiks "Lil i Put").

Przewodniczący jury Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont ocenił, że wszystkie nagrodzone w swoich kategoriach komiksy są bardzo ciekawe. "Jedne są bardziej humorystyczne, inne - bardziej obyczajowe czy baśniowe. Zwycięski komiks wydawał nam się w harmonijny sposób łączyć warstwę plastyczną i piękne rysunki z prostą, ale niegłupią, opowieścią o dojrzewaniu. Autorka jest utalentowaną młodą graficzką" - powiedział PAP Kołodziejczak.

Dodał, że wszystkie nagrodzone komiksy mają szansę na publikację. Aby tak się stało, ich autorzy muszą jeszcze wykonać pełnowymiarowy album komiksowy na ok. 30-40 stron; w konkursie wystarczyło wykonać dzieło o długości od 8 do 10 kart.

Kołodziejczyk podkreślił, że celem konkursu - oprócz podtrzymywania pamięci o jego patronie Januszu Chriście, autorze serii komiksowej "Kajko i Kokosz" - jest też upowszechnianie komiksu wśród młodych czytelników. "W Polsce komiks dziecięcy nie ma dziś najmocniejszej pozycji, nie wydaje się ich tak dużo jak np. we Francji czy we Włoszech. To jest pomysł na nadrobienie tego braku i wypełnienie dziury na rynku wydawniczym" - dodał Kołodziejczyk.

W jury konkursu im. Janusza Christy zasiadali ponadto: pisarz książek dla dzieci i młodzieży Grzegorz Kasdepke; ilustrator, współtwórca komiksu "Jeż Jerzy" i "Tymek i Mistrz" Tomasz Leśniak; reżyser i scenarzysta Wojciech Wawszczyk oraz redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży Agnieszka Wielądek.

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. Debiutował w 1957 r. krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 r. w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 r. publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo.

Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - "Kajtek i Koko w kosmosie", składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). Wiele komiksów o Kajtku i Koku ukazało się w postaci wydań książkowych w latach 90. W 1972 r. Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów - słowiańskich wojów kasztelana Mirmiła - Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiks Christy był PRL-owskim przebojem rynkowym.

Komiksy Christy "Bajki dla dorosłych", "Gucek i Roch", "Pan Paparura" ukazywały się w magazynie komiksowym "Relax". Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska "Polbida" narysowana w roku 1993. Później Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Rysownik zmarł 15 listopada 2008 r. w Sopocie. (PAP)

rop/ agz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)