Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozsypywanie prochów, urna w domu. Będzie ustawa

0
Podziel się:

Prace nad dokumentem mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rozsypywanie prochów, urna w domu. Będzie ustawa
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Prace zespołu, mającego przygotować nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która m.in. ma uregulować kwestie rozsypywania prochów w tzw. ogrodach pamięci, powinny rozpocząć się jeszcze przed końcem bieżącego roku - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Planowana ustawa ma prawnie usankcjonować alternatywne formy pochówków i pogrzebów, np. rozsypywanie prochów czy też zatapianie zwłok w morzu. Ponadto wprowadzone do ustawy zapisy pozwalałyby na przechowywanie prochów zmarłych np. w domu. Innym z planowanych rozwiązań jest powołanie przy starostwach powiatowych urzędu koronera, czyli lekarza zajmującego się potwierdzaniem zgonów i stwierdzaniem ich przyczyn.

Jak powiedział zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrand, w grudniu powinien się zebrać na pierwszym posiedzeniu zespół mający przygotować założenia do ustawy. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele kilku ministerstw, a obserwatorem ma być przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich. Rozporządzenie powołujące ten zespół powstało w sierpniu i już jest po etapie konsultacji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t112508.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grabarze;nie;obniza;cen;bedzie;wiecej;kremacji,100,0,713572.html) Grabarze nie obniżą cen. Będzie więcej kremacji

_ - Nie chcemy pracować pod presją czasu, obecne uregulowania wytrzymały kilkadziesiąt lat; chodzi o to, żeby przygotować lepsze i dopracowane przepisy _ - zaznaczył Orgelbrand. Dodał, że aktualna ustawa pochodzi z lat 50., jednak w dużej mierze opiera się jeszcze na przepisach przedwojennych, z 1932 roku.

Nowelizacja, według założeń przedstawionych przez GIS, miałaby też wyraźnie zakazać m.in. przekazywania zwłok dla celów rozrywkowych, czyli np. na wystawy ludzkich ciał. Po zmianie przepisów ułatwione zostałoby z kolei przekazywanie zwłok dla celów dydaktycznych. Uproszczone miałyby zostać także formalności związane z przywozem zwłok z zagranicy.

Prawne uregulowanie funkcjonowania ogrodów pamięci popiera Polskie Stowarzyszenie Funeralne. - _ Takie ogrody w Polsce już występują, przez wiele lat były tworzone na cmentarzach, często komunalnych. Trzy lata temu wystosowaliśmy petycję do RPO o uregulowanie tej kwestii _ - powiedział Tomasz Salski, prezes stowarzyszenia.

PSF optuje jednak za tym, by takie miejsca znajdowały się wyłącznie na cmentarzach. _ - Jeśli prochy są rozsypywane gdziekolwiek, to znaczy, że cmentarze mamy gdziekolwiek. To jest dla nas absurdalne _ - tłumaczył Salski.

Jego zdaniem, jeśli ustawa dopuści jednak tworzenie ogrodów pamięci poza cmentarzami, to takie praktyki będą w zasadzie marginalne. - _ Dzisiaj są pojedyncze głosy, gdy ludzie deklarują, że chcą rozsypania po śmierci swych prochów. Kiedy przychodzi już do załatwienia formalności pogrzebowych, najczęściej rodzina decyduje, aby prochy były na cmentarzu _ - powiedział Salski.

Odnosząc się do planów wprowadzenia instytucji koronera, Salski powiedział, że zdaniem PSF ta kwestia nie dotyczy branży pogrzebowej. - _ Nawet w stosownym piśmie do Ministerstwa Zdrowia, które przesłało nam założenia do tej ustawy, nasze stanowisko było takie, że ten punkt nas nie dotyczy _ - powiedział. Dodał, że - jego zdaniem - regulacje dotyczące koronera powinny znaleźć się w innych przepisach, a nie w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Nowa ustawa, według inicjatorów, ma być dostosowana do zmian obyczajowych i technicznych, jakie w społeczeństwie zaszły w ostatnich dekadach.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)