Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPA: Jest akt oskarżenia przeciw Zumie

0
Podziel się:

Prokuratura w Republice Południowej Afryki
skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw przywódcy partii
rządzącej Jacobowi Zumie. Na szefie Afrykańskiego Kongresu
Narodowego (ANC) ciążą zarzuty korupcji.

bEUExzat

Prokuratura w Republice Południowej Afryki skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw przywódcy partii rządzącej Jacobowi Zumie. Na szefie Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) ciążą zarzuty korupcji.

"Wysłano akt oskarżenia na proces w sądzie w Pietermaritzburgu, rozpoczynający się 4 sierpnia 2008 roku" - brzmiało oświadczenie prokuratury krajowej RPA. Prokuratura zastrzegła, że jest jednak gotowa rozpocząć sprawę wcześniej, jeśli tylko będzie tego sobie życzyła obrona oskarżonego i jeśli pozwoli na to harmonogram pracy sądu.

W grudniu Jacob Zuma został wybrany na przywódcę ANC, pokonując w głosowaniu partyjnym prezydenta Thabo Mbekiego. Tym samym polityk stał się kandydatem partii na wybory prezydenckie, wyznaczone na 2009 rok.

bEUExzav

Jednak proces sądowy, szczególnie jeśli się przedłuży, może przekreślić jego szanse na prezydenturę.

Na Zumie, który już przetrwał sprawę sądową o gwałt, ciążą podejrzenia o przyjęcie korzyści majątkowych. Dotyczą one wzięcia łapówek przy handlu bronią. W związku ze sprawą sąd skazał już jego doradcę finansowego Schabira Shaika na karę 15 lat pozbawienia wolności.

65-letni Jacob Gedleyihlekisa Zuma w wywiadzie dla brytyjskiej BBC oświadczył, że jeśli sąd uzna jego winę, ustąpi ze stanowiska. (PAP)

bEUExzaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)