Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPD: koniecznie monitorowanie adopcji ze wskazaniem

0
Podziel się:

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka konieczne jest szczególne
monitorowanie postępowań dotyczących adopcji ze wskazaniem - tego, czy dana adopcja leży w dobrze
pojętym interesie dziecka, a rodzice adopcyjni gwarantują nad nim należytą opiekę.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka konieczne jest szczególne monitorowanie postępowań dotyczących adopcji ze wskazaniem - tego, czy dana adopcja leży w dobrze pojętym interesie dziecka, a rodzice adopcyjni gwarantują nad nim należytą opiekę.

List w tej sprawie Michalak skierował w poniedziałek do szefa resortu sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. "Z docierających do mojego biura sygnałów wynika, że w Polsce funkcjonuje i swobodnie rozwija się tzw. podziemie adopcyjne, działające głównie w oparciu o internet i osoby parające się wyszukiwaniem par pragnących mieć dzieci" - napisał w liście RPD.

Jak wskazał Michalak "adopcja ze wskazaniem, kiedy biologiczna matka oświadcza, że chce by dziecko, do którego zrzeka się praw trafiło do konkretnej rodziny, stała się formą zarabiania pieniędzy przez kobiety, które same siebie nazywają surogatkami, czyli zastępczymi matkami". Dlatego, w ocenie RPD, konieczne jest doprecyzowanie przepisów karnych w celu skuteczniejszego ścigania osób organizujących adopcje niezgodnie z przepisami i uniemożliwienie czerpania korzyści finansowych rodzicom biologicznym i pośrednikom za zrzeczenie się prawa do wychowania dziecka.

RPD zwrócił uwagę, że w przypadku adopcji ze wskazaniem formalności często trwają krótko, gdyż sądy odstępują od ustawowej procedury i wydają orzeczenia bez współpracy z ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi. "Adopcja ze wskazaniem nie może wynikać jedynie z zawartego porozumienia między rodzicami adopcyjnymi i matką biologiczną" - zaznaczył Rzecznik.

"Sąd opiekuńczy w każdym przypadku, bez względu na rodzaj przysposobienia, przed wydaniem orzeczenia o przysposobieniu, zobowiązany jest zasięgnąć opinii ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub innej specjalistycznej placówki celem zbadania kwalifikacji przysposabiających" - podkreślił Michalak. Dodał, że brak kwalifikacji z ośrodka adopcyjnego "powinien dyskwalifikować kandydatów i uniemożliwiać zawiązanie przysposobienia przez sąd".

RPD zaznaczył, że sądy rodzinne w Polsce według ogólnych szacunków rocznie orzekają blisko tysiąc adopcji ze wskazaniem.(PAP)

mja/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)