Notowania

grypa
05.11.2009 16:35

RPD zaniepokojony sytuacją w związku z zagrożeniem grypą

Czy przewidywane jest objęcie dzieci szczepieniem przeciwko grypie i jakich grup wiekowych miałoby ono dotyczyć - pyta rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy przewidywane jest objęcie dzieci szczepieniem przeciwko grypie i jakich grup wiekowych miałoby ono dotyczyć - pyta rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz.

W liście, udostępnionym w czwartek PAP, RPD zwraca uwagę, że z danych Państwowego Instytutu Higieny wynika, że w ostatnich dniach października zapadalność na grypę wyraźnie wzrosła i była dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej. Dlatego zwrócił się do minister zdrowia z prośbą o informacje na temat dynamiki wzrostu zakażeń wśród dzieci i młodzieży i prognozy rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

"Przede wszystkim proszę zaś o informację, czy w związku z sytuacją zagrożenia uruchomiono procedury współpracy między służbami epidemiologicznymi a szkołami, przedszkolami i placówkami wychowawczymi służące szybkiemu rozwiązywaniu mogących pojawić się problemów i w czyjej gestii leży koordynacja tych działań" - pisze rzecznik. Jak dodaje, chodzi m.in. o sytuacje, w których trzeba będzie przeprowadzać kontrole stanu sanitarnego szkoły i wydawać doraźne zalecenia, podejmować decyzje o zamknięciu szkoły, zbadać dziecko podczas nieobecności rodzica etc.

Rzecznik - jeszcze w sierpniu - zwracał się w tej sprawie do minister edukacji narodowej Katarzyny Hall. Przypominał m.in. o konieczności zapewnienia uczniom dostępu do ciepłej wody i mydła, po tym jak kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykazała, że w wielu szkołach jest z tym problem.

Jak podkreśla GIS, miejscem, w którym choroby szerzące się drogą kropelkową (m.in. grypa) mogą przenosić się szczególnie łatwo, jest szkoła. Dlatego inspektorzy sanitarni zalecają, by każda placówka przeprowadzała cykliczną edukację rodziców, uczniów oraz personelu odnośnie grypy. Szkoły powinny też zachęcać do szczepień przeciw tej chorobie.

W środę GIS wydał decyzję zobowiązującą szkoły do zgłaszania informacji o spowodowanej chorobą nieobecności uczniów, jeżeli absencja przekroczy 20 proc. Raportowanie będzie odbywało się raz w tygodniu, w poniedziałki. Szkoły powinny je przeprowadzać w porozumieniu z kuratoriami oświaty.

W porównaniu z jesienią ubiegłego roku w Polsce wzrosła liczba zachorowań na grypę. Eksperci apelują o częste mycie rąk - najprostszy, skuteczny sposób uniknięcia zarażenia się grypą. Do tej pory w Polsce potwierdzono 193 przypadki grypy A/H1N1.(PAP)

akw/ abr/ jbr/

Tagi: grypa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz