Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPO: niezbędne gromadzenie danych w sprawach dot. dyskryminacji

0
Podziel się

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz uważa, że w sprawach o
nierówne traktowanie niezbędne jest gromadzenie danych dotyczących przesłanek dyskryminacji i
obszaru, w którym miały miejsce. RPO zwróciła się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

bEhVwvat

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz uważa, że w sprawach o nierówne traktowanie niezbędne jest gromadzenie danych dotyczących przesłanek dyskryminacji i obszaru, w którym miały miejsce. RPO zwróciła się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości.

"Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, a jednocześnie organ ds. równości w rozumieniu dyrektyw Unii Europejskiej, chciałabym zaznaczyć, że prowadzenie statystyk o sprawach, w których zarzucono nierówne traktowanie, w obecnym stanie prawnym jest niezbędne" - napisała RPO.

"Wydaje się przy tym, że poza danymi ilościowymi powinny być gromadzone dane odnoszące się do podstaw dyskryminacji (przesłanki nierównego traktowania, jak np. płeć czy wiek) oraz obszaru, w którym wystąpiło zdarzenie (np. sfera zatrudnienia, dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji)" - zaznaczyła.

bEhVwvav

Rzecznik przypomniała, że ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (tzw. ustawa równościowa) z 2010 roku powierza Rzecznikowi Praw Obywatelskich niektóre zadania z zakresu równego traktowania. RPO ma m.in. prowadzić badania dotyczące dyskryminacji oraz opracowywania niezależnych sprawozdań.

RPO zwróciła się do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego o współpracę w tym zakresie; chce wiedzieć, czy Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi monitoring spraw dotyczących równego traktowania.

W ocenie RPO "tego rodzaju zestawienia są niezbędne zarówno dla oceny skali problemów, ale także skuteczności postawionych do dyspozycji ofiar dyskryminacji środków działania". Ministerstwo Sprawiedliwości ma na odpowiedź 30 dni. (PAP)

edom/ bos/ gma/

bEhVwvaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)