Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO odznaczyła Josefa Luettiga z niemieckiej Caritas

0
Podziel się:

Rzeczniczka praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz odznaczyła Odznaką
Honorową RPO dyrektora diecezjalnego Caritas Archidiecezji Paderborn w Niemczech Josefa Luettiga,
twórcę programu ułatwiającego Polkom podjęcie legalnej pracy w niemieckich rodzinach.

Rzeczniczka praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz odznaczyła Odznaką Honorową RPO dyrektora diecezjalnego Caritas Archidiecezji Paderborn w Niemczech Josefa Luettiga, twórcę programu ułatwiającego Polkom podjęcie legalnej pracy w niemieckich rodzinach.

Josef Luettig zainicjował i wdrożył program "Wyjść z szarej strefy. Zatrudnienie obywatelek polskich w niemieckich rodzinach dla potrzeb osób wymagających opieki", realizowany między centrami Caritas w Polsce a Paderborn, Olpe, Soest i Brilon w Niemczech.

W środę Luettig otrzymał Odznakę Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Jak podkreśliła Lipowicz, szacuje się, że w Niemczech w charakterze opiekunek osób starszych i chorych pracuje ok. 150 tys. Polek, wiele z nich - nielegalnie. "To nie jest zjawisko marginalne, ale poważny problem społeczny" - mówiła. Dodała, że zatrudnienie w tzw. szarej strefie, brak ubezpieczenia, świadczeń i jakiejkolwiek ochrony, spowodowało wiele ludzkich dramatów, np. gdy taka osoba zachorowała, miała wypadek, czy padła ofiarą przemocy. "Ten projekt stanowił wyjście z tej sytuacji" - podkreśliła RPO.

Zaznaczyła, że projekt przyczynia się do poprawy godności człowieka, przeciwstawia się łamaniu praw kobiet, a także zapewnia poczucie bezpieczeństwa zarówno pracującym w Niemczech Polkom, jak i ich podopiecznym. "To jest projekt nadziei, przykład zwycięstwa dobra, solidarności i współczucia" - mówiła Lipowicz.

"Prawa człowieka łączą nas ponad narodami, religiami i światopoglądami. To wielka wartość, której należy bronić codziennie" - powiedział Luettig.

Zaznaczył, że realizacja programu nie byłaby możliwa bez zaangażowania polskiej Caritas. "Uhonorowanie mnie tą odznaką traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich moich współpracowników" - powiedział.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz podkreślił, że Josef Luettig bardzo zaangażował się w pomoc pracującym w Niemczech Polkom i troszczy się, aby ich praca była legalna, bezpieczna i dobrze wynagradzana. "Za tym projektem stoją konkretni ludzie. Josef Luettig doskonale to rozumie i szuka w ludziach tego, co ich łączy, a nie dzieli i wie, że to co łączy, przynosi owoce" - dodał.

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar podkreślił, że program zainicjowany przez Luettiga przyczynia się do zwalczania stereotypów polsko-niemieckich, zbliża społeczeństwa Polski i Niemiec, a także wspiera grupy marginalizowane, jakimi są osoby starsze, chore i migranci zarobkowi.

W ramach programu "Wyjść z szarej strefy" Caritas pomaga Polkom znaleźć legalną pracę w Niemczech w charakterze opiekunek osób starszych i chorych. Pomaga im także utrzymywać regularne kontakty z rodziną, zapewnia udział w kursach języka niemieckiego, jeszcze przed wyjazdem z Polski. Wyznacza także osoby, z którymi kontaktować mogą się pracownicy z Polski, a które mają m.in. służyć pomocą w załatwieniu formalności na miejscu. Niemiecka Caritas troszczy się o opiekunki oraz rodziny, które je zatrudniają, organizuje również rodzinie uzupełniającą opiekę, aby zapewnić opiekunce czas wolny.

W Polsce w projekt zaangażowane są Grudziądzkie Centrum Caritas oraz Caritas diecezji ełckiej, częstochowskiej, legnickiej, bielsko-żywieckiej, zamojsko-lubaczowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, archidiecezji łódzkiej, krakowskiej, gnieźnieńskiej, lubelskiej, białostockiej i szczecińsko-kamieńskiej.

Jak poinformowała rzeczniczka Caritas Polska Olga Kołtuniak, obecnie trzy diecezjalne Caritas w Polsce pomogły Polkom w legalnym zatrudnieniu w Niemczech: z diecezji ełckiej do pracy wyjechało 20 kobiet, po 15 kobiet z archidiecezji częstochowskiej oraz Grudziądzkie Centrum Caritas. Pozostałe są na etapie wdrożenia projektu: organizują szkolenia z języka niemieckiego lub kursy opieki pielęgniarskiej.(PAP)

akw/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)