Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO: poglądy przypisywane laureatowi nagrody im. Włodkowica - nieprawdziwe

0
Podziel się:

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Janusza
Kochanowskiego poglądy przypisywane w mediach amerykańskiemu
sędziemu, który ma otrzymać nagrodę im. Pawła Włodkowica, są
nieprawdziwe. Nagroda ta zostanie przyznana w czwartek w Oświęcimiu.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego poglądy przypisywane w mediach amerykańskiemu sędziemu, który ma otrzymać nagrodę im. Pawła Włodkowica, są nieprawdziwe. Nagroda ta zostanie przyznana w czwartek w Oświęcimiu.

Według wtorkowej "Gazety Wyborczej", laureat wyróżnienia przyznawanego przez RPO z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, sędzia sądu najwyższego USA Antonin Scalia akceptuje stosowane w Guantanamo tortury, jest przeciwnikiem ograniczania prawa Amerykanów do posiadania broni, a w 2002 r. głosował przeciw uznaniu za naruszenie konstytucji stosowania kary śmierci wobec osób upośledzonych psychicznie i nieletnich. Jak podała "GW", Scalia jest przeciwnikiem aborcji i zwolennikiem penalizacji stosunków homoseksualnych.

"Gdyby to rzeczywiście tak było, że jest to zwolennik tortur, kary śmieci wobec upośledzonych psychicznie i nieletnich, rasista, homofob, to przecież trudno sobie wyobrazić, by osoba mająca tego typu poglądy (...) mogłaby zajmować jakiekolwiek stanowisko publiczne, nie wspominając o byciu profesorem najbardziej prestiżowych uczelni na świecie czy sędzią sądu najwyższego (...), by w imieniu takiej osoby nagrodę przyjmował ambasador państwa" - podkreślał w środę w radiowej "Trójce" Kochanowski.

Jak wyjaśnił, nagrodę odbierze ambasador USA w Polsce Victor Ash, gdyż laureat "sądzi w Waszyngtonie".

W czwartek w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbędzie się specjalna międzynarodowa sesja z okazji 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W trakcie uroczystości zostanie wręczona nagroda Rzecznika Praw obywatelskich im. Pawła Włodkowica.

Organizatorem sesji jest RPO we współpracy z Ombudsmanem Izraela Micha Lindenstraussem, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy Patronat nad sesją objęli: prezydent RP Lech Kaczyński i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Do udziału w sesji zostali zaproszeni ombudsmani z całego świata, przedstawiciele władz Polski, Unii Europejskiej i organizacji zajmujących się prawami człowieka, naukowcy i artyści. Referat na temat historii i współczesnych wyzwań związanych z przestrzeganiem praw człowieka wygłosi były przewodniczący Sądu Najwyższego Izraela prof. Aharon Barak.

Na zakończenie uroczystości w kościele św. Józefa Robotnika w Oświęcimiu odbędzie się otwarty dla publiczności koncert: "Siedem bram Jerozolimy". Jego wykonawcą będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

RPO pytany w radiowej "Trójce", dlaczego obchody zorganizowano w Oświęcimiu, który nie kojarzy się z prawami człowieka wyjaśnił, że "właśnie z tego powodu; aby pokazać pustkę praw człowieka, która w takich miejscach istniała, którą symbolizuje Auschwitz-Birkenau".

W poprzednich latach nagrodę im. Pawła Włodkowica otrzymali "za odwagę w występowaniu w obronie podstawowych wartości i prawd nawet wbrew zdaniu i poglądom większości" m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz redakcja miesięcznika "Więź". (PAP)

ktl/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)