Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPO zaskarżył nową lustrację do Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz
Kochanowski zaskarżył w piątek do Trybunału Konstytucyjnego
przepisy ustawy lustracyjnej, która - jego zdaniem - w wielu
punktach narusza Konstytucję RP. Na rozpoznanie w maju przez TK
czeka już podobny wniosek SLD.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył w piątek do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy lustracyjnej, która - jego zdaniem - w wielu punktach narusza Konstytucję RP. Na rozpoznanie w maju przez TK czeka już podobny wniosek SLD.

Rzecznik ma m.in. wątpliwości czy ustawa lustracyjna powinna obejmować dziennikarzy i naukowców. Kwestionuje też to, że IPN będzie samodzielnie ustalać kto powinien trafić na listę agentów służb specjalnych PRL - i to bez wysłuchania osób, których to dotyczy. Osoba, która wygra proces w tej sprawie, nie będzie zaś usuwana z tej listy - podkreśla RPO.

Kochanowski podkreśla, że idea lustracji i rozliczenia z przeszłością nie mogą być kwestionowane, ale zadaniem przyjmowanych regulacji powinno być ucywilizowanie tego procesu, tak, aby prawo do informacji i jawności życia publicznego pozostawało w zgodzie z wolnością słowa, badań naukowych, a także prawem do ochrony czci i dobrego imienia oraz prawem do sądu w możliwym do zrealizowania rozsądnym terminie.

W piątek w biurze prasowym Trybunału poinformowano PAP, że 32- stronicowy wniosek RPO już wpłynął, ale nie zapadła jeszcze decyzja czy będzie rozpatrywany łącznie z wnioskiem SLD czy rozdzielnie. 9-11 maja Trybunał ma rozpatrzyć złożony wcześniej wniosek Sojuszu Lewicy Demokratycznej o zbadanie konstytucyjności nowej ustawy lustracyjnej. Według SLD, ustawa w 42 punktach "w sposób karygodny" narusza konstytucję.

15 maja mija ustawowy termin dostarczania przez pracodawców do Instytutu Pamięci Narodowej oświadczeń lustracyjnych składanych przez zobowiązanych do tego pracowników. Ustawa lustracyjna weszła w życie 15 marca, od tego czasu pracodawcy mieli 30 dni na powiadomienie pracownika o obowiązku złożenia oświadczenia, pracownik - kolejne 30 dni na jego złożenie.

Prezes TK Jerzy Stępień mówił, że sens wyznaczenia rozprawy przed 15 maja był taki, by "ludzie, którzy są w kręgu zainteresowania norm tej ustawy, mieli jasność swojej sytuacji w dniu, kiedy mijają pewne terminy wyznaczone przez tę ustawę". "I będziemy robić wszystko, aby ten wyrok został ogłoszony w ostatnim dniu rozprawy" - podkreślił Stępień.

RPO zaskarżył już wcześniej do TK inny przepis ustawy, który przewiduje do trzech lat więzienia za "publiczne pomawianie Narodu Polskiego o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie". (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)