Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RSF krytykuje wyroki na tureckich dziennikarzy ws. Ergenekon

0
Podziel się:

Wieloletnie wyroki więzienia dla 12 dziennikarzy skazanych za
udział w domniemanym spisku, którego celem było obalenie tureckiego rządu, pokazują, że Turcja nie
przestrzega wolności prasy i rządów prawa - oświadczyli w środę Reporterzy Bez Granic (RSF).

Wieloletnie wyroki więzienia dla 12 dziennikarzy skazanych za udział w domniemanym spisku, którego celem było obalenie tureckiego rządu, pokazują, że Turcja nie przestrzega wolności prasy i rządów prawa - oświadczyli w środę Reporterzy Bez Granic (RSF).

Wyroki dla tureckich dziennikarzy "rzucają światło na nierozwiązane problemy Turcji w kwestii wolności prasy i praworządności", a cały proces "pokazał po raz kolejny, jak bardzo potrzebne są reformy tureckiego wymiaru sprawiedliwości" - oceniła sekretarz generalna RSF Rubina Moehring.

Zbyt długie przetrzymywanie podejrzanych w areszcie śledczym, niejasne zarzuty i wątpliwe dowody w tym procesie są typowe dla wielu spraw sądowych prowadzonych w Turcji przeciwko dziennikarzom, którzy są prześladowani choćby dlatego, że pracują dla prokurdyjskich mediów - dodała.

Agencja APA przypomina, że jako materiał dowodowy w procesie wykorzystano nielegalne podsłuchy rozmów telefonicznych oraz wypowiedzi anonimowych świadków. Dwaj ze skazanych dziennikarzy, Mustafa Balbay i Tuncay Oezkan, w oczekiwaniu na proces spędzili w areszcie po kilka lat.

W sobotę, dwa dni przed rozprawą w Stambule, przeszukane zostały mieszkania wielu dziennikarzy, m.in. Ilera Yuecela i Osmana Erbila z dziennika "Aydinlik" oraz Mustafy Kai i Mehmeta Kivanca z telewizji Ulusal Kanal. Turecka prokuratura podejrzewała ich o nawoływanie do demonstracji przeciwko procesowi w sprawie Ergenekonu, które według niej "zagrażały porządkowi konstytucyjnemu" i mogły wywrzeć presję na ławę przysięgłych podczas ogłaszania wyroku.

W poniedziałek w Turcji zakończył się proces w sprawie domniemanego spisku zawiązanego przez nacjonalistyczną organizację Ergenekon - tajne stowarzyszenie m.in. oficerów sił zbrojnych w stanie spoczynku, deputowanych, polityków, dziennikarzy i wykładowców akademickich - w celu obalenia konserwatywno-islamistycznego rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Wielu spośród 275 oskarżonych skazano na kary dożywocia i wieloletniego więzienia.

Znany lewicowy dziennikarz Mustafa Balbay, wybrany podczas pobytu w więzieniu na deputowanego głównej partii opozycyjnej - Republikańskiej Partii Ludowej, usłyszał wyrok prawie 35 lat pozbawienia wolności. (PAP)

akl/ ro/

14338640

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)