Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Autonomii Śląska modli się o "zgodne współistnienie "

0
Podziel się:

Msze w intencji członków i sympatyków RAŚ oraz wszystkich Ślązaków odbywają się na Górze św. Anny rokrocznie w pierwszą niedzielę po święcie św. Jadwigi Śląskiej - patronki Śląska.

Ruch Autonomii Śląska modli się o "zgodne współistnienie "
(dannyfroese/istockphoto)

O silną wiarę i gotowość do służby innym, bez względu na zajmowane stanowiska, modlili się w niedzielę członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska podczas dorocznej mszy na Górze św. Anny.

W niedzielnej mszy w bazylice na Górze św. Anny uczestniczyło kilkaset osób z woj. śląskiego i Opolszczyzny. Prowadzący nabożeństwo ks. Robert Chudoba z Gliwic stwierdził, że charakterystyczna cecha Ślązaków to właśnie _ trwanie w mocnym wyznaniu wiary _.

Ks. Chudoba zwrócił uwagę, że prócz wiary potrzebna jest też umiejętności służenia innym - bez względu na zajmowane zaszczyty czy karierę_ . - Słowo minister z łaciny znaczy sługa. Usługujący, czyli czyniący coś dla innych, nie dla siebie _ - podał przykład duchowny.

Wśród intencji pojawiła się podczas niedzielnej mszy modlitwa za tych, którzy troszczyli się przez lata o tożsamość Górnego Śląska. Uczestnicy nabożeństwa prosili też o zgodne współistnienie na Śląsku _ Poloków i Ślązoków _, a także Czechów, Niemców i Morawian.

Jerzy Gorzelik i Andrzej Sławik z Ruchu Autonomii Śląska podczas składania darów w czasie mszy przekazali ks. Chudobie figurkę bł. Jana Pawła II wykonaną z węgla z kopalni Bobrek. Gorzelik wyjaśnił po nabożeństwie, że to symboliczny dar, bo węgiel to _ bogactwo i przekleństwo _ Śląska, a Jan Paweł II związany jest z Górą św. Anny, którą przed laty wizytował.

Gorzelik wyjaśnił, że msze w intencji członków i sympatyków RAŚ oraz wszystkich Ślązaków odbywają się na Górze św. Anny rokrocznie w pierwszą niedzielę po święcie św. Jadwigi Śląskiej - patronki Śląska. Pierwsza odbyła się w 1997 r., gdy na Górze św. Anny poświęcony został sztandar RAŚ. _ Od tego czasu bodaj tylko dwa razy nie udało się nam tej mszy zorganizować _ - powiedział PAP przewodniczący RAŚ.

_ Spotykamy się na Górze św. Anny, bo od wieków jest to święta góra Ślązaków _ - dodał Gorzelik. Stwierdził, że przez lata była ona miejscem modlitw o pojednanie, ale też miejscem krwawych walk podczas Powstań Śląskich. Zaznaczył też, że podczas dorocznych nabożeństw w październiku nie ma politycznych wydźwięków - jest to spotkanie wyłącznie religijne.

Czytaj więcej w Money.pl
Dla autonomii Śląska wyciągnęli 100 m flagi Liderzy organizującego manifestację Ruchu Autonomii Śląska wzywali władze do dialogu w sprawie aspiracji mieszkańców polskich regionów.
Lider SLD nie musi przepraszać Ślązaków Grzegorz Napieralski nie musi przepraszać Ruchu Autonomii Śląska za sugestię, że dąży on do oderwania Śląska od Polski.
Ślązacy odpowiedzieli na apel Komorowskiego Uczestnicy happeningu przywieźli taczki i ciężarówkę z gruzem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)